هوش مصنوعی: اشتغال‌زایی یا اشتغال‌زدایی؟

تاریخ : ۰۱ اسفند ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۱۲۵۵

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

در مصاحبه‌ اخیر مدیر اجرایی آی‌بی‌اِم، وی نسبت به حس منفی مردم در خصوص هوش مصنوعی و اشتغال‌زدایی توسط آن ابراز ناراحتی کرد. به گفته وی، توسعه و پیشرفت هوش مصنوعی منجر به اشتغال‌زایی و نه اشتغال‌زدایی می‌شود و سبک جدیدی از کار و اشتغال را در جوامع به وجود خواهد آورد.

جینی رومِتی (Ginni Rometty)، مدیر اجرایی آی‌بی‌اِم در مصاحبه‌ای با شبکه CNBC به اظهاراتی در خصوص تاثیر هوش مصنوعی بر اشتغال پرداخت: «ترسی میان مردم وجود دارد که هوش مصنوعی شغل‌ها را خواهد دزدید. این ترس به طور عمده بی‌پایه و اساس است. فناوری در واقع به صورت مسنجم با بیشتر حرفه‌ها همکاری خواهد داشت.» وی در ادامه اذعان کرد: «یک نوع همکاری میان انسان و ماشین وجود دارد. به فعالیت‌هایی که با فناوری تغییر می‌کنند، فکر کنید. هنگامی که شما شغل خود را انجام می‌دهید، انجام بسیاری از کارها از شما زمان زیادی خواهد گرفت. با ظهور هوش مصنوعی، کارها سریع‌تر جلو خواهند رفت و افراد کارهای بهتر و باکیفیت‌تری را انجام خواهند داد.»
هوش مصنوعی جایگزین برخی از مشاغل خواهد شد، اما بیشتر انسان‌ها با سیستم‌های هوش مصنوعی کار خواهند کرد. آی‌بی‌اِم در طول سالیان گذشته رایانه شناختی واتسون را توسعه داده است. رومِتی در این باره می‌گوید: «من از کاری که با واتسون کردیم و وسعت این کار بسیار خرسندم.»
آی‌بی‌اِم متعهد به استخدام بیست‌وپنج هزار کارمند آمریکایی در چهار سال آینده و آموزش آن‌ها است. شش هزار نفر از این تعداد در سال 2017 استخدام خواهند شد. اما آی‌بی‌اِم برخی از کارمندانش را در سال‌های بازسازی خود اخراج کرده است. در آخرین گزارش سالانه، در سال 2015، تعداد نیروی کار آی‌بی‌اِم 377.757 نفر بوده است، 53.455 نفر کمتر از سال 2013.
با این وجود آی‌بی‌اِم اعلام کرده است علی‌رغم روند اخراج نیرو در دو سال گذشته، تعداد نیروهای آن نسبت به دهه قبل پنجاه هزار نفر افزایش داشته است.
رومِتی اعتقاد دارد آمریکا در حال ورود به دوره جدیدی از فناوری است و آغاز هر دوره جدید با مقدار کمی ترس همراه خواهد بود. اون در ادامه عنوان کرد: « اگر ما اصول و پایه آموزشی را تغییر دهیم و آنچه را که در مدرسه یاد می‌گیریم با آنچه که در کسب‌وکار نیاز داریم هم‌راستا کنیم، قادر خواهیم بود به سمت اشتغال به سبکی جدید حرکت کنیم. نه کار اداری و نه کار میدانی، بلکه یک سبک کاری جدید پدید خواهیم آورد.»

منبع : http://www.cnbc.com/2017/01/17/ibm-ceo-says-ai-will-be-a-partnership-between-man-and-machine.html

نظر شما