زیست‌تراشه تشخیص مالاریا، از جمله ۲۰ ابتکار برتر در TSEC

تاریخ : ۰۴ اسفند ۱۳۹۵

تعداد بازدید : ۱۲۴۷

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

یک تجهیز ارزان‌قیمت اسکن مغز برای شناسایی سریع حملات و آسیب‌های عصبی، یک زیست‌تراشه ادغام‌شده با گوشی هوشمند برای آزمایش مبتنی بر DNA مالاریا و یک میکروسکوپ با قابلیت شناسایی عفونت به کمک هوش مصنوعی، از جمله 20 ابتکار برتر درTata Social Enterprise Challenge (به اختصار TSEC) هند در سال 2017-2016 هستند.

TSEC یک طرح مشترک در هند است که توسط گروه TATA و Indian Institute of Management Calcutta (به اختصار IIM کلکته) برگزار می‌گردد. این طرح یک چالش ملی برای یافتن سازمان‌های اجتماعی موفق در هند است.
طبق گفته سی‌ دی میترا (C.D. Mitra)، معاون مرکز کارآفرینی و نوآوری IIM کلکته، در طول 5 سال گذشته، تعداد شرکت‌کنندگان این چالش 100 درصد افزایش پیدا کرده است. وی می‌گوید: «بیشینه تعداد برنامه‌ها در دوره 2017، از بخش جنوبی هند (حدود 35 درصد) بوده است. همچنین در پارک نوآوری IIM کلکته، بین 30 تا 40 درصد برنامه‌ها از سازمان‌های اجتماعی بوده است.»
اشوک بانِرجی (Ashok Banerjee) از IIM کلکته نیز در این باره می‌گوید: «اگر این بنگاه‌های اجتماعی بخواهند افزایش مقیاس دهند و در میان بازیگران بزرگ ظاهر شوند، باید به آن‌ها تزریق مالی صورت گیرد.»
در میان 400 طرحی که در آخرین دوره TSEC شرکت کرده بودند، بخش مراقبت‌های بهداشتی بیشترین تعداد طرح را به خود اختصاص داده بود (20 درصد). این بخش توسط شرکت‌کنندگانی (18 درصد) از بخش کشاورزی، غذا، لبنیات و آموزش دنبال شده بود.
برای مثال شرکت Arogya Meditech Pvt. Ltd محصولی به نام CEREBROS را توسعه داده است. این محصول یک تجهیز ارزان و قابل‌حمل است و بدون تشعشع مغز را اسکن می‌کند تا آسیب‌ها، سکته‌ها و سایر مشکلات عصبی را تشخیص دهد. محصول مزبور به صورت یک پوشش روی سر است و از دو فناوری طیف‌سنجی نزدیک فروسرخ (Near Infrared Spectroscopy) و الکتروانسفالوگرافی (Electroencephalography) بهره می‌برد.
شرکت OmiX Labs (یک شرکت زیست‌فناور) یک پلتفرم شامل یک زیست‌تراشه یکبارمصرف حاوی تمامی واکنش‌گرهای ناب و یک تجهیز آنالیز DNA بر پایه گوشی هوشمند را طراحی کرده است. این شرکت به دنبال عرضه مستقیم این محصول به بیماران با هدف شناسایی سطح پایین انگل مالاریا در خون، عفونت‌های دستگاه ادراری و مقاومت ضدمیکروبی است.
مرکز Satya Tapas از مرکز Scidogma Research، یک میکروسکوپ خودکار مبتنی بر هوش مصنوعی طراحی کرده است که می‌تواند مالاریا را در محل مراقبت از بیمار و در مناطق دورافتاده تشخیص دهد.

منبع : http://www.lifehacker.co.in/jugaad/a-biochip-integrated-with-smartphone-for-malaria-test-among-top-20-healthcare-innovations/articleshow/56512578.cms

نظر شما