۲۰ میلیون دلار حمایت مالی برای توسعه نرم‌افزاری که مثل انسان فکر می‌کند

تاریخ : ۲۴ خرداد ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۱۲۷۶

4 امتیاز از 1 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

یک شرکت خصوصی که توسط ناسا راه‌اندازی شده موفق به دریافت 20 میلیون دلار حمایت مالی برای توسعه نرم‌افزار هوش مصنوعی شده است. این نرم‌افزار در ماموریت‌های مریخ مورد استفاده قرار می‌گیرد و در حال حاضر این شرکت به دنبال استفاده از آن در صنایع مختلف نظیر نفت و گاز است. این نرم‌افزار همانند انسان فکر می‌کند.

بیاند لیمیتیدز (Beyond Limits) شرکتی است که توسط سازمان فضایی آمریکا، ناسا، راه‌اندازی شده است. این شرکت اعلام کرد 20 میلیون دلار سرمایه از طرف شرکت BP Ventures به صورت حمایت مالی دریافت کرده است تا روی هوش مصنوعی کار کند.
این شرکت با هدف استفاده از فناوری هوش مصنوعی در ماموریت‌های فضایی و همچنین صنایع مختلف نظیر نفت و گاز تاسیس شده است. نرم‌افزاری که این شرکت در حال توسعه آن است، عمری 20 ساله دارد. مسئولان این شرکت می‌گویند که این نرم‌افزار هوش مصنوعی برای فضایی ساخته می‌شود که در آن هیچ جایی برای خطا وجود ندارد. آنها معتقداند که این نرم‌افزار هوش مصنوعی سریع‌تر از تمام نرم‌افزارهای هوش مصنوعی موجود در بازار است.
ایجی ابدالات مدیرعامل این شرکت می‌گوید: « این نرم‌افزار برای تشخیص شبکه عمیق فضایی ناسا در ماموریت مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نرم‌افزار قادر است با رصد گرد و غبار و فعالیت‌های طوفانی مدل آب و هوایی مریخ را پیش‌بینی کرده و از آن برای تنظیم عملکرد پنل خورشیدی و باتری‌ خودروهای مریخی استفاده کند.»
در سال 2012 این شرکت تصمیم گرفت تا این فناوری را روی زمین نیز مورد استفاده قرار دهند تا تحولی در صنایعی نظیر مالی، انرژی، سلامت، تولید، حمل و نقل و لجستیک اتفاق بی‌افتد.
ابدالات می‌گوید: «در حال حاضر بیشتر سامانه‌های محاسبات شناختی موجود در بازار روی ماشین‌های با قابلیت یادگیری متمرکز هستند که روی حسگرها یا دید کامپیوترها مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما این سامانه از قابلیت تفکر نظیر انسان برخوردار است و می‌تواند فرآیند تصمیم‌گیری مشابه انسان را به صورت خودکار انجام دهد.»
به اعتقاد مدیریت این شرکت، این فناوری هوش مصنوعی شرکت بیاند منحصر به فرد است چرا که از روی دیتاسنترها مطلب آموزش نمی‌بیند. این نرم‌افزار می‌تواند سناریوهای فرضی مختلفی را برای حل یک موضوع در نظر بگیرد و بخش‌های خالی را پر کند. این دقیقا شبیه به رفتار انسان است.
صنایع مختلفی می‌توانند از این فناوری استفاده کنند که نفت و گاز یکی از مهمترین این صنایع هستند.

منبع : http://www.zdnet.com/article/bp-invests-20m-into-ai-startup-beyond-limits-born-in-nasas-caltech-labs/

نظر شما