دارپا ۶۵ میلیون دلار روی BCI سرمایه‌گذاری می‌کند

تاریخ : ۲۷ تیر ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۲۲۷۱

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

داراپا (آژانس پروژه‌های تحقیقات پیشرفته دفاعی آمریکا) 65 میلیون دلار بودجه برای توسعه فناوری رابط مغز و کامپیوتر اختصاص داد. هدف این آژانس تولید سامانه‌هایی برای بازیابی توانایی دیدن در سربازان است.

از طلوع فناوری الکترونیک تا کنون، همیشه محققان به دنبال ترکیب الکترونیک با بدن انسان بوده‌اند تا بتوانند توانایی انسان را ارتقاء داده یا شرایط را برای درمان بیماری‌ها فراهم کنند. اخیرا دارپا گام‌هایی در این مسیر برداشته است.
دارپا اعلام کرد قصد دارد 65 میلیون دلار روی ساخت رابط‌های مغز و کامپیوتر سرمایه‌گذاری کند که بودجه در قالب برنامه‌ طراحی سامانه‌های مهندسی نرونی هزینه خواهد شد. در این برنامه که 4 سال به طول خواهد انجامید، شش تیم تحقیقاتی مختلف درگیر خواهند بود. در یکی از این پروژه‌ها، محققان روی LEDهایی کار می‌کنند که می‌تواند بینایی را بازیابی کند، همچنین محققان روی سیستم‌های درک کلام و میکروسکوپ‌های هولوگرافی برای شناسیی فعالیت‌های نرونی کار خواهند کرد.
این برنامه‌ها جملگی بلندپروازانه بوده و اهداف جالبی را دنبال می‌کنند. البته اگر هر یک از این برنامه‌ها به نتیجه برسد لازم است که چند سال آزمون بالینی روی آن انجام شود تا ایمنی آنها تایید شود. دارپا قصد دارد تا این فناوری‌ها را تجاری سازی کند هر چند با چالش‌هایی روبرو است.
ایده‌کلی این است که فناوری ارائه شود که بتواند سیگنال‌های الکتروشیمیایی را به ورودی‌های الکترونیکی تبدیل کند و برعکس. تنها با چنین فناوری می‌توان ادوات حسگری مختلف را کنترل کرد و آن را به بدن انسان وصل نمود.
محققان قصد دارند تا قطعه‌ای قابل کاشت در مغز بسازند که در ابعاد یک سانتیمتر مربع بوده و به راحتی در بدن قرار گیرد.
این تراشه قادر است تا به میلیون‌ها نرون در بدن ارتباط ایجاد کند و سیگنال‌های وارد شده از حسگر را به آنها انتقال دهد. فراموش نکنید که بدن 86 بیلیون نرون دارد. هر چند این تراشه تنها با بخشی از این نرون‌ها ارتباط دارد اما همین ارتباط نیز می‌تواند نتایج جالب توجهی به دنبال داشته باشد.
این رابط می‌تواند به افرادی که امکان حرکت عضوی از بدن خود را از دست داده‌اند کمک کند تا حرکت کنند.

منبع : http://www.iflscience.com/technology/darpa-aims-at-curing-blindness-and-other-conditions-with-bioelectronic-interface/

نظر شما