تغییر چهره آزمایشگاه‌ها با هوش‌مصنوعی، محاسبات ابری و ادوات میکروسیالی

تاریخ : ۳۰ دی ۱۳۹۶

تعداد بازدید : ۱۲۶۳

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پیش‌بینی می‌شود تا ده سال آینده استفاده از فناوری میکروسیالی، هوش مصنوعی، محاسبات ابری و یادگیری ماشینی می‌تواند چهره آزمایشگاه‌ها را تغییر داده به‌طوری که دقت و سرعت تحقیقات را افزایش داده و هزینه کار را کاهش دهد.

آزمایشگاه‌های امروزی نسبت به ده سال گذشته تغییرات شگرفی داشته است، احتمالا 10 سال آینده نیز تحولاتی در آزمایشگاه‌ها اتفاق می‌افتد. از جمله فناوری‌های تاثیرگذار، آزمایشگاه روی تراشه، محاسبات ابری، یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی است. این فناوری‌ها می‌توانند کارایی آنالیز، تحلیل نتایج و بهره‌وری را افزایش دهند.
ادوات میکروسیالی امکان انجام آنالیز روی مقادیر بسیار کم از سیال را فراهم می‌کند. نمونه روی یک تراشه کوچک قرار داده می‌شود تا آنالیز انجام شود. کل ابزار در حد کف یک دست است. این سامانه‌ها چند مزیت دارند اول این که نیاز به مقادیر کمی از نمونه دارد، همچنین حساسیت و دقت در این سامانه‌ها بسیار بالا است.
روبات‌ها نیز به زودی وارد آزمایشگاه‌ها خواهند شد به‌طوری که امکان انجام هزاران آنالیز از پیش تعیین شده وجود دارد. در واقع فرآیند آنالیز به‌صورت خودکار و در حجم انبوه صورت می‌گیرد. با خودکار شدن فرآیند، محققان می‌توانند فرصت بیشتری برای تحلیل نتایج داشته باشند. بزرگترین چالش در این مسیر، برنامه‌ریزی دقیق برای انجام کار است یعنی باید برنامه‌ای دقیق به سیستم داده شود. این مشکل نیز با استفاده از هوش مصنوعی و محاسبات ابری قابل حل است.
محاسبات ابری به دانشمندان امکان می‌‌دهد تا با اطمینان به داده‌ها دسترسی داشته و داده‌ها نیز در فضای امن قرار داشته باشند. در چنین شرایط افراد مختلفی می‌توانند به داده‌ها دسترسی داشته و آن را آنالیز کنند.
هوش مصنوعی نیز طی سال‌های گذشته رشد قابل توجهی داشته است. استفاده از این فناوری می‌تواند دقت و سرعت انجام کارهای آزمایشگاهی را افزایش دهد. در کنار هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی نیز به محققان اجازه می‌دهد تا داده‌های ساختارمند و بدون ساختار را از طریق الگوریتم‌های خودیادگیری تحلیل کنند. در صورت ترکیب کردن یادگیری ماشینی و آنالیز متن در تحقیقات آزمایشگاهی، می‌توان داده‌ها را با دقت بالایی بررسی کرد.
در مجموع استفاده از این فناوری‌ها می‌تواند هزینه کار را کاهش داده و سرعت و دقت تحقیقات آزمایشگاهی را افزایش دهد.

منبع : https://www.technologynetworks.com/tn/articles/the-lab-of-the-future-artificial-intelligence-machine-learning-and-microfluidics-294524

نظر شما