هوش مصنوعی برای مطالعه مغز محدودیت دارد

تاریخ : ۱۱ فروردین ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۱۱۵۵

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان نشان دادند که یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی برای بررسی و مطالعه فعالیت‌های مغز کافی نبوده و محدودیت‌هایی دارد. بنابراین برای مطالعه فعالیت‌های مغز و ایجاد ارتباط با کامپیوتر، باید از نظریه‌های مختلف نیز در کنار هوش مصنوعی استفاده نمود.

بررسی‌های اخیر محققان نشان می‌دهد که هوش مصنوعی به اندازه‌ای که تصور می‌شود دقیق نیست به ویژه زمانی که برای رمزگشایی از مغز انسان استفاده شود.
آنا لیزا گیراود استاد دانشگاه جنوا می‌گوید: « تردید ما درباره نتایج ارائه شده درباره استفاده از یادگیری ماشینی برای تحقق درباره زبان در حال افزایش است.»
این گروه تحقیقاتی دریافتند که مغز لزوما از مناطق مربوط به یادگیری ماشینی برای انجام برخی کارها استفاده نمی‌کند. یادگیری ماشینی به‌صورت موثری برای رمزگشایی از فعالیت‌های مغزی استفاده می‌شود اما نمی‌تواند ساز و کارهای پردازش اطلاعات ویژه‌ای در مغز را درک کند.
این گروه تحقیقاتی 50 نفر که به هجاهای مختلف از BA تا DA گوش داده بودند را مورد آزمایش قرار دادند. این افراد مورد آزمایش MR قرار گرفتند تا چگونگی رفتار مغز آنها را زمانی که به‌صورت واضح و ناواضح در معرض ادای کلمات قرار گرفته‌اند، بررسی کنند.
نتایج نشان داد که صرف‌نظر این که دسته‌بندی هجاها چقدر سخت باشد، تصمیم‌گیری در بخش کوچکی از لوب پشتی مغز انجام می‌شود. این گروه در ادامه به بررسی این موضوع پرداختند که آیا اطلاعات مربوط به این هجاها در منطقه‌ای ویژه پردازش می‌شود یا بخشی عمومی در مغز مسئول آن است ( همان‌طوری که یادگیری ماشینی پیش‌بینی کرده است).
این گروه به بررسی این موضوع پرداختند و نتایج نشان داد که لوب پشتی مغز مسئول این کار است، همان جایی که نتایج آزمایش‌ها پیش از این نشان داده بود که محل اصلی پردازش این اطلاعات است.
گیراود می‌گوید: « درحالی که هوش مصنوعی می‌تواند برای مهندسی عصبی بسیار سودمند باشد و از آن می‌توان برای بررسی ابعاد فعالیت‌های مغز و ارتباط آن با ماشین یا کامپیوتر استفاده نمود، اما این فناوری در این مسیر محدودیت‌هایی نیز دارد. در واقع برای بررسی عملکرد مغز و مطالعه اساس آن باید علاوه بر هوش مصنوعی، از نظریه‌های مختلف نیز استفاده نمود.»

 

منبع : www.dotmed.com/news/story/41415

نظر شما