یاری رسانی هوش مصنوعی در بهبود سیستم‌های اکتشاف دارو

تاریخ : ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۱۳۳۱

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

هوش مصنوعی دانشی بر پایه الگوریتم‌های هوشمند است که می‌تواند با کسب تجربه، توانمندی خود را بالا برد. حال اگر بتوان اطلاعات مربوط به میزان گلوکز و کلسترول را به تعاملات ژنتیک و محیط ارتباط داد، این فرایند به کشف داروهای مؤثر در درمان بیماری های مختلف ختم خواهد شد

شرکت ReviveMed که در فصل مشترک هوش مصنوعی و متابولومیک کار می‌کند، به تازگی اعلام کرده است با افزایش سرمایه 5/1 میلیون دلاری، نوعی زیرساخت جدید هوش مصنوعی را توسعه داده است که ارزش داده‌های متابولومیک را برای اکتشاف و توسعه دارو آشکار می‌کند. ترکیب هوش مصنوعی و متابولومیک به وسیله این شرکت منحصر به فرد بوده و دارای پتانسیل گشایش مسیرهای درمانی کاملاً جدید است.

متابولومیک مطالعه گسترده مولکول‌های کوچک مانند گلوکز یا کلسترول تولید شده به وسیله فعالیت‌های سلولی، در مقیاس بزرگ است. متابولومیک نزدیک‌ترین ارتباط بین فعالیت سلولی و آن‌چه در علائم بیماری دیده می‌شود، به شمار می‌آید. در مقایسه با عوامل ژنتیکی که نشان می‌دهند در بیماری چه چیزی ممکن است اتفاق بیافتد، سطوح متابولیت‌ها آن‌چه واقعاً رخ می‌دهد، منعکس می‌کنند. به علاوه داده‌های متابولومیک می‌توانند تعاملات ژنتیکی و محیطی را نمایش دهند که اثرات محیط، شیوه زندگی و میکروبیوم را بیشتر نشان می‌دهند.

داده‌های متابولومیک، ارتباطی حیاتی بین فعالیت ژن‌ها و پروتئین‌ها و رفتار فنوتیپی در حالات طبیعی و بیماری‌ را برای ما فراهم می‌کنند. با این وجود متابولومیک علی‌رغم داشتن پتانسیل بالا، به دلیل دشواری شناسایی تعداد زیاد متابولیت‌ها در هر بیمار، خیلی کم مورد استفاده قرار گرفته است.

دکتر لیلا پیرحاجی مؤسس و مدیرعامل شرکت ReviveMed در رابطه با زیرساخت جدید می‌گوید: «زیرساخت ما برای اولین بار امکان استفاده از داده‌های متابولومیک را به شکل سریع، با توان بالا و مقرون به صرفه برای درک سازوکار‌های جدید بیماری جهت اکتشاف دارو و همچنین شناخت نشانگرهای زیستی متابولیکی برای تعیین اینکه بیماران با هدف‌گیری سازوکار بیماری از چه چیزی بهره می برند، فراهم می‌کند. این مطالعات در رابطه با مسیرهای بیماری، اثرات جدید داروهای موجود و اهداف جدید درمانی را در بیماری هانتینگتون (HD) آشکار می‌سازد».

زیرساخت ReviveMed شامل الگوریتم هوش مصنوعی اختصاصی است که از پایگاه داده گرافیکی مبتنی بر دانش جامع متابولیت‌ها برای درک تعاملات آن‌ها با پروتئین‌ها و ارتباط آن‌ها با بیماری‌ها استفاده می‌کند. این زیرساخت قادر به شناسایی سریع، توان بالا و ارزان قیمت متابولیت‌هاست و این داده‌ها را به پیش‌زمینه‌های درمانی ترجمه می‌کند.

ReviveMed از طریق چندین همکاری اولیه با شرکت‌های پیشرو از جمله سه شرکت دارویی پیشرو، پیشرفت بزرگی در نمایش پتانسیل بسیار بالقوه این زیرساخت داشته است. تأمین مالی، این امکان را برای شرکت فراهم می‌کند تا این زیرساخت را در سطح کلان پیاده کرده و شروع به ساخت خط تولید داخلی اکتشاف داروی خود کند. برنامه اکتشاف داخلی اولیه ReviveMed در رابطه با بیماری‌های متابولیکی است و به طور خاص بر بیماری کبد چرب غیر الکلی (NASH) تمرکز نموده است.

منبع : https://www.businesswire.com/news/home/20180418005197/en/MIT-Spinout-ReviveMed-Raises-1.5M-Advance-AI-Driven

نظر شما