طولانی‌ترین توالی‌سنجی DNA با استفاده از نانوحفره انجام شد

تاریخ : ۲۸ آبان ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۷۵۹

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران انگلیسی رکورد طولانی‌ترین توالی‌سنجی DNA با نانوحفره را شکستند. این گروه موفق به توالی‌سنجی 2.3 میلیون جفت باز مستمر شدند.

محققان دانشگاه ناتینگهام موفق به رمزگشایی از طولانی‌ترین توالی‌DNA شدند. این توالی 10 هزار برابر طولانی‌تر از رشته‌هایی است که تا کنون توالی‌سنجی شده است.

در حالت معمول، رشته‌های DNA به بخش‌های بسیار کوچک تکه تکه شده و بعد توالی‌سنجی انجام می‌شود. در پروژه‌ای که محققان دانشگاه ناتینگهام به رهبری مت لوز انجام دادند، آنها موفق به توالی‌سنجی 2.3 میلیون جفت باز مستمر شدند. معمولا برای توالی‌سنجی از رشته‌های 150 جفت بازی استفاده می‌شود.

در این پروژه، از توالی‌سنجی به کمک نانوحفره استفاده شده است. در این روش یک جریان یونی از میان نانوحفره عبور می‌کند و دستگاه تغییرات جریان عبوری را اندازه‌گیری می‌کند. زمانی که یک باز ( گوانین، آدنین، تیمین یا سیتوزین) از این نانوحفره عبور کرد، میزان جریان دستخوش تغییر شده که این تغییر متناسب با نوع باز است. در واقع الگوی تغییر جریان نشانگر نوع باز عبوری است. با استفاده از این روش می‌توان دستگاهی ارزان و ساده برای توالی‌سنجی DNA ساخت.

مشکل این روش، نیاز به تکه تکه کردن DNA است، برای حل آن محققان از خوانش توالی همپوشانی کننده استفاده کردند تا موقعیت دقیق هر تکه در روی رشته اصلی مشخص شود.

از نقطه نظر تئوری، توالی‌سنجی DNA با نانوحفره امکان رمزگشایی از DNA با هر طولی را دارد. توالی‌سنجی رشته‌های بلند DNA مزیت زیادی دارد و از آن می‌توان برای مشخصه‌یابی پاتوژن‌های مواد غذایی استفاده کرد و در نهایت به کنترل بیماری‌های انسان و حیوان کمک نمود.

هدف بعدی محققان این پروژه توسعه فناوری توالی‌سنجی برای مشخصه‌یابی تمام کروموزم انسانی است. لوز از محققان این پروژه می‌گوید: « من مطمئن نیستم که بتوان یک کروموزم را از ابتدا تا انتها توالی‌سنجی کرد.»

با این حال محققان در حال کار توسعه این فناوری هستند تا بتوانند آن را به گونه بهبود دهند که چنین فرآیندی امکان‌پذیر شود.

 

منبع : https://www.news-medical.net/news/20181101/Scientists-Decode-the-Longest-Ever-Continuous-DNA-Sequence.aspx

نظر شما