استارت‌آپی که به رایگان توالی‌سنجی می‌کند!

تاریخ : ۲۹ آبان ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۷۸۶

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

شرکت نبولا ژنوم برای ایجاد بانک اطلاعات مناسب از داد‌ه‌های توالی‌سنجی DNA اقدام به توالی‌سنجی رایگان کرده است. داوطلبان می‌توانند با پرکردن فرمی ویژه‌ و دادن اطلاعاتی درباره پیشینه سلامتی خود، اطلاعات DNA خود را از طریق توالی‌سنجی به‌دست آورند.

شرکت نبولا ژنوم (Nebula Genomics) پلتفورم مبتنی بربلاکچین راه‌اندازی که با استفاده از آن به‌صورت رایگان توالی‌سنجی DNA برای داوطلبان انجام می‌دهد. در واقع این شرکت برای کسانی که مایل به توالی‌سنجی DNA خود باشند، بدون دریافت پول، توالی‌سنجی انجام می‌دهد و در مقابل، اطلاعات DNA آنها را در اختیار شرکت‌ها، مراکز تحقیقاتی و سازمان‌های مرتبط قرار می‌دهد.

هدف اصلی این شرکت، استفاده از این اطلاعات برای توسعه بخش پزشکی است. داوطلبان پیش از انجام توالی‌سنجی، باید اطلاعاتی درباره پیشینه سلامتی خود در اختیار این شرکت قرار دهد. اگر داوطلب دارای پیشینه بیماری خاصی است، توالی‌سنجی DNA او می‌تواند برای تحقیقات پزشکی مفید باشد چرا که بررسی این اطلاعات سرنخ‌هایی برای ارائه روش‌های درمانی در اختیار محققان قرار می‌دهد.

جرج چرچ از بنیان‌گذاران شرکت نبولا و استاد دانشگاه هاروارد و MIT می‌گوید: «شرکت نبولا این امکان را در اختیار داوطلبان قرار داده تا به‌صورت رایگان توالی‌سنجی شوند. ما از یک روش بسیار ارزان برای این کار استفاده می‌کنیم. لازم است که هزینه توالی‌سنجی کاهش یابد و به صفر نزدیک شود تا بتوان از آن برای فعالیت‌های مختلف استفاده کرد.»

برای داوطلبانی که نمی‌خواهند صبر کنند تا محققان نتایج داده‌های آنها را بررسی کنند، هزینه کار 99 دلار است، آنها می‌توانند با پرداخت این هزینه به اطلاعات توالی‌سنجی DNA خود دست پیدا کنند. این داده در یک نرم‌افزار منبع باز ذخیره می‌شود که می‌توان داده‌های آن را با دیگران به اشتراک گذاشت.

 با استفاده از پلتفورم بلاکچین می‌توان دسترسی را تنها برای افراد از پیش تعیین شده مجاز کرد و هرکسی نمی‌تواند به این داده‌ها دسترسی داشته باشد. نبولا قصد دارد تا به‌اشتراک گذاری این نوع داد‌ه‌ها را تسهیل کند تا با شفاف‌سازی این داده‌ها، شرکت‌ها و مراکز بتوانند از آنها برای تحقیقات خود استفاده کنند.

شرکت نوپای نبولا سه ماه قبل موفق به دریافت حمایت مالی 4.3 میلیون دلاری از سوی چند سرمایه‌گذار شد.

 

منبع : https://www.ledgerinsights.com/nebula-launches-dna-blockchain-platform/

نظر شما