توسعه نرم‌افزاری برای تسریع توالی‌سنجی DNA

تاریخ : ۳۰ آبان ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۶۹۵

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

موسسه بلژیکی ایمک نرم‌افزاری برای افزایش سرعت توالی‌سنجی DNA ارائه کرده است. با استفاده از این فناوری علاوه بر کاهش هزینه‌ها می‌توان در زمان نیز صرفه‌جویی کرد.

ایمک (Imec) موفق به ارائه نرم‌افزاری شده که با استفاده از آن می‌توان آنالیز توالی‌سنجی DNA را تسریع کرد. این نرم‌افزار که به elPerp شهرت دارد می‌تواند توالی‌سنجی ژنوم را تا چند ده برابر تسریع کند و با این کار ساعت‌های زمان کار محاسباتی آزمایشگاه صرفه‌جویی شده و می‌توان آنالیز DNA را بسیار سریع انجام داد.

این نرم‌افزار برای بخش اماده‌سازی نمونه طراحی شده است. در توالی‌سنجی باید ژنوم انسان را به هزاران بخش قطعه قطعه کرد تا هر کدام توسط دستگاه توالی‌یابی شود و جفت‌بازها شناسایی شوند.

در این فناوری به جای خواندن، بخشی از یک ژن، کل DNA توالی‌سنجی می‌شود. محققان امیدوارند که بتوانند از این فناوری برای تسریع استخراج اطلاعات ژنتیکی استفاده کنند. در حال حاضر برای توالی‌سنجی، DNA به بخش‌های کوچک تکه تکه می‌شود. این گروه ابزاری به اندازه کف دست ساخته‌اند که می‌تواند کل ژنوم انسان را توالی‌سنجی کند. در این فناوری از نانوحفره استفاده شده و هزینه فرآیند بسیار کم است. در حال حاضر رقابتی میان گروه‌های تحقیقاتی شکل گرفته به‌طوری که هر گروه به دنبال توالی‌سنجی رشته‌های بلندتری از DNA است. پیش از این محققان مرکز کینهورن موفق به عبور از رکورد  توالی‌سنجی یک میلیون جفت باز شده بودند.

در سال 2001 توالی‌سنجی ژنوم انسان با بودجه‌ای در مقیاس میلیارد دلاری انجام شد در حالی که طی ده سال گذشته این فناوری به گونه‌ای توسعه پیدا کرده که اکنون می‌توان با قیمت 1000 دلار این کار را انجام داد.

با کاهش هزینه توالی‌سنجی، تحقیقات به‌سوی فناوری‌ توالی‌سنجی شخصی می‌رود به طوری که در آینده‌ای نزدیک می‌توان DNA بیمار را پیش از جراحی توالی‌سنجی کرد. همچنین امکان تشخیص ژنوم نوزاد پیش از تولد وجود خواهد داشت.

توالی‌سنجی با نانوحفره ابزاری ارزان برای مشخصه‌یابی رشته‌های بلند DNA است. در حال حاضر شرکت‌ها به دنبال تجاری سازی آخرین دستاوردها به‌دست آمده در این حوزه هستند.

 

منبع : https://www.bbc.com/news/science-environment-46046024

نظر شما