با معرفی برگزیدگان، مسابقه تحلیل داده‏های نسل جدید توالی‌یابی (NGS) به کار خود پایان داد

تاریخ : ۱۲ آذر ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۱۱۲۰

2.7 امتیاز از 3 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

با مشخص شدن تیم‏های برتر، مسابقه تحلیل داده‏های نسل جدید توالی‌یابی (NGS)، به کار خود پایان داد. در این مسابقه که در سه مرحله انجام شد، تیم‌های پالیندروم، نوید سیمرغ و ژن خوب به ترتیب رتبه‏های اول تا سوم را به خود اختصاص دادند.

با رقابت10 تیم که مجوز ورود به مرحله نهایی ( مرحله سوم) مسابقه تحلیل داده‏های نسل جدید توالی‌یابی (NGS) را پیدا کرده بودند، تیم‏های برتر این رقابت معرفی شدند. این رقابت از اردیبهشت ماه سال جاری از سوی مرکز راهبردی فناوری‌های همگرا و با همکاری ستاد توسعه زیست فناوری به منظور شناسایی و تقویت شرکت‏ها، پژوهشگران، اعضای هیئت علمی و دانشجویان دانشگاه‏ها و پژوهشگاه‏های فعال در این حوزه برگزار شد. در مرحله اول و دوم این رقابت که توسط آی‌چلنج (iChallenge) برگزار شد، 45 شرکت‌کننده با هم رقابت داشتند که در نهایت 10 تیم به مرحله سوم رسیدند.

 در پایان مرحله سوم این رقابت‌ که در تاریخ 7 آذر 97 در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، نمایندگان برخی از سرمایه‏گذاران، شتاب‏دهنده‏ها و صندوق‏های خطرپذیر نیز حضور داشتند. همچنین دکتر قادری‌فر رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر رضایی معاون امور زیستی مرکز همکاری‏های تحول و پیشرفت، دکتر وطن‏پور رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دکتر دهنوی رئیس گروه تولید و تجاری سازی ستاد توسعه زیست‏فناوری و دکتر نجاری رئیس کارگروه رایانش زیستی ستاد توسعه زیست‏فناوری در این رویداد شرکت کردند داشتند. دکتر سلطانی رئیس مرکز راهبردی فناوری‌های همگرا نیز از ابتدای رویداد حضور داشتنند.

در این روز تیم‏ها بعد از پشت سر گذاشتن مراحل فنی مسابقه، طرح‏های خود را در حضور 5 داور ارائه کردند و در نهایت تیم‏های اول تا دهم مسابقه مشخص شدند. تیم‌های پالیندروم، نوید سیمرغ و ژن خوب به ترتیب اول تا سوم شده‌اند. این تیم‏ها به ترتیب، 70، 50 و 30 میلیون ریال جایزه نقدی دریافت کرده و تیم‌های چهارم تا دهم نیز برای مدت یک سال سرور مجازی در اختیار خواهند داشت. علاوه‏بر این به  همه تیم‏ها لوح تقدیر اهدا شد. همچنین همه 10 تیم‏ راه یافته به مرحله سوم این مسابقه در صورت تمایل به ادامه فعالیت، برای توسعه خدمات تحلیل داده و راه‌اندازی یک کسب‌وکار در این زمینه، از حمایت‌های دیگری نظیر تجاری‌سازی (حمایت از نگارش متن اختراع داخلی، مشاوره تکمیل کسب‌وکار، حمایت از ثبت اختراع خارجی، حمایت از حضور در دوره‌های آموزشی، ارائه مشاوره مدیریت، ارائه تسهیلات برای توسعه نمونه اولیه)، طراحی و پشتیبانی وبسایت و اقلام تبلیغاتی، حمایت از استقرار شرکت یا تیم در مراکز رشد، ارائه تسهیلات از مجرای صندوق‌های فعال در حوزه شرکت‌های نوپا، حمایت از فرآیند اخذ مجوزهای لازم و حمایت از تحقیقات بازار نیز بهره‌مند خواهند شد.

در بخش انتهایی این رویداد، آقایان دکتر دهنوی، دکتر قادری‌فر و دکتر وطن پور درباره لزوم توجه به این حوزه و توسعه کسب و کارهای این حوزه سخنرانی کردند. دکتر وطن‌پور در بخشی از سخنان خود ضمن تاکید بر حمایت از ایده‌های نو و راه‌اندازی کسب‌وکار مبتنی بر ایده گفت: «فاز بعدی کار ما باید حمایت از شرکت‌های ژنتیک باشد، این حوزه بسیار پیچیده بوده و از نقطه نظر اجتماعی، اقتصادی و امنیتی اهمیت زیادی دارد، اما ما به عنوان حامی شرکت‌های دانش‌بنیان نسبت به جنبه اقتصادی این حوزه توجه داریم تا بتوانیم در این حوزه اشتغال‌زایی کنیم و نوآوران بتوانند شرکت‌های خود را راه‌اندازی کنند. تا همین حالا هم شاهد هستیم که در دانشگاه‌ها اتفاقات خوبی افتاده است.»

دکتر دهنوی درباره اهمیت توسعه حوزه توالی‏یابی گفت: « توالی‌یابی تنها محدود به پزشکی نخواهد بود و به گونه‌ای توسعه پیدا خواهد کرد که روی زمینه‌هایی نظیر جامعه شناسی تاثیرگذار خواهد بود. در ایران تا یک سال قبل بیشتر تمرکز بر بخش سخت‌افزار این حوزه بوده و بیشتر در حوزه واردات تجهیزات فعالیت انجام می‌شد. اما اکنون تلاش داریم روی کسب و کارهای مربوط به توالی‌یابی تمرکز کنیم. در واقع ما باید منابع داخلی را به سوی حمایت از این کسب‏وکارها سوق دهیم. از این رو قوانین و آیین‌نامه‌هایی برای حمایت از این حوزه در حال تدوین است. البته هنوز محدودیت‌های زیادی در حوزه کسب و کار توالی‌سنجی وجود دارد که این محدودیت‌ها به شرایط کشور ما مربوط می‌شود. این موانع باید کاهش یابد تا شاهد رشد کسب و کار در این حوزه باشیم.»

 

 

نظر شما