بررسی سرطان به‌کمک توالی‌سنجی با قابلیت آنالیز سلول‌های منفرد

تاریخ : ۱۴ آذر ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۸۰۳

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان با استفاده از قابلیت دستگاه توالی‌سنجی شرکت میشن‌بیو، به آنالیز سلول‌های منفرد نوعی سرطان خون موسوم به AML پرداختند.

توالی‌سنجی توده‌ای سلول‌ها که معمولا در آن DNA یا RNA تعداد زیادی از سلول‌های یک بافت مورد آزمایش قرار می‌گیرد نمی‌تواند اطلاعاتی درباره وضعیت یک سلول خاص بدهد. به این معنا که اختلاف میان برخی سلول‌ها را نمی‌توان با توالی‌سنجی توده‌ای به‌دست آورد از این رو لازم است سلول‌ها به‌صورت منفرد مورد توالی‌سنجی قرار گیرند.

Tapestri پلتفورم توالی‌سنجی است که توسط شرکت میشن‌بیو ارائه شده است که امکان توالی‌سنجی سلول‌های منفرد را داراست. تاکاهاشی و همکارانش در مقاله‌ای با عنوان High-throughput single-cell DNA sequencing of acute myeloid leukemia tumors with droplet microfluidics که در نشریه Genome Research به چاپ رساندند، نشان دادند که با این فناوری می‌توان سلول‌های سرطانی را مورد مطالعه قرار داد.

این گروه از این فناوری برای مطالعه نوعی سرطان خون موسوم به acute myeloid leukemia پرداختند. تاکاهاشی می‌گوید: « ما روی انالیز DNA سلول‌های منفرد سرطانی در نمونه خونی بیماران مبتلا به سرطان خون کار کردیم. این کار با استفاده از پلتفورم توالی‌سنجی شرکت میشن‌بیو انجام شد.»

این فناوری مبتنی بر میکروسیالی بوده و سلول‌های معلق در سیال در این سامانه میکروسیالی به دام می‌افتند. از آنجایی که تکثیر DNA کاری چالش‌برانگیز است، در این فناوری نوعی آنزیم پروتئاز استفاده شده تا بتواند کروماتین‌های متصل به DNA را بشکند. این آنزیم بعد از اثر روی کروماتین، غیرفعال شده و رشته‌های DNA برای تکثیر وارد واکنش زنجیره‌ای پلیمراز (PCR) می‌شوند.

این گروه تحقیقاتی نشان دادند که افزودن آنزیم پروتئاز می‌تواند کارایی فرآیند PCR را افزایش داده و آنالیز DNA تک سلولی را تسهیل کند. محققان با استفاده از این روش توالی‌سنجی موفق شدند معماری تومور بیماری AML را مورد مطالعه قرار دهند و جهش‌های رخ داده در زنجیره DNA را که مسبب این بیماری است شناسایی کنند.

تعیین معماری تومور ابزاری است که می‌توان از آن برای درک بهتری چگونگی توسعه بیماری سرطان استفاده کرد. محققان این پروژه معتقداند که نتایج این پروژه گامی به سوی توسعه پزشکی شخصی است.

منبع : https://www.technologynetworks.com/genomics/articles/single-cell-dna-sequencing-weaves-a-way-towards-personalized-cancer-treatment-312460

نظر شما