ویروس مهندسی شده در خدمت درمان سرطان

تاریخ : ۱۸ آذر ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۱۴۱۶

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان بریتانیایی موفق به طراحی ویروس مهندسی شده با قابلیت از بین بردن سلول‌های سرطانی شدند. این ویروس‌ها می‌توانند مانع از بازگشت و فعال شدن مجدد سلول‌های سرطانی در بدن شوند.

از بین بردن سلول‌ سرطانی چالش بزرگی است و از آن مهمتر اطمینان از عدم بازگشت سرطان در فرد درمان شده است. یافته‌های اخیر محققان نشان می‌دهد که ویروس مهندسی شده می‌تواند این دو مشکل را حل کند.

محققان دانشگاه آکسفورد مدعی هستند که با مهندسی ویروس موفق به از بین بردن سلول‌های سرطانی شده‌اند. در این فناوری از سیستم ایمنی بدن کمک گرفته شده تا اقدام نابود کردن سلول‌های سرطانی کنند فرآیندی که به آن ایمنی‌درمانی گفته می‌شود.

این ویروس‌ها به‌گونه‌ای مهندسی شده‌اند که می‌توانند به‌صورت ویژه سلول‌های سرطانی را هدف قرار داده و سلول‌های سالم دست‌نخورده باقی می‌مانند. این ویروس‌ها مشکل دیگری را نیز حل کرده‌اند. در حالت معمول، سلول‌های سرطانی که با روش‌های مختلف از بین می‌روند، باقی‌مانده آنها می‌توانند دوباره فعال شده و به تومور تبدیل شوند. از این رو باید سلول‌های محافظ سرطان موسوم به فیبروبلاست‌های سرطانی را نیز کاملا از بین برد.

در این پروژه محققان ویروس را به گونه‌ای مهندسی کردند که می‌تواند به سرعت تکثیر کرده و تمام تومور سرطانی را پر کند. بعد از منفجر کردن سلول سرطانی، این ویروس‌ها اقدام به حمله به سلول‌های محافظ سلول‌ سرطانی می‌کنند. آنها وارد این سلول‌ها شده و به DNA آنها ژنی را وارد می‌کنند که موجب می‌شود تا از دید سیستم ایمنی بدن پنهان نمانند. در واقع با فعال شدن این ژن، این سلول‌ها عمل محافظتی خود را نمی‌توانند انجام دهند و سیستم ایمنی بدن تومور را کاملا از بین می‌برد.

این روش درمانی روی موش‌ها و انسان کاملا موثر و ایمن بوده است به‌طوری که افزودن آن به سلول‌های مغز استخوان هیچ اثر جانبی منفی ایجاد نکرده است. محققان امیدوارند که آزمون بالینی روی این ویروس‌ها از سال آینده آغاز شود.

پژوهشگران معتقداند که آزمون انسانی برای درک بهتر عکس‌العمل سیستم ایمنی بدن لازم است. محققان به دنبال درمان سرطان با این روش هستند و همچنین قصد دارند تا مطمئن شوند که سرطان دوباره فعال نمی‌شود.

 

منبع : https://theboar.org/2018/12/virus-cancer-cells/

نظر شما