فناوری توالی‌سنجی آماده وارد شدن به محدوده قیمت ۱۰۰ دلار

تاریخ : ۲۷ آذر ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۷۹۵

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

شرکت وریتاس ژنتیکس (Veritas Genetics) با کاهش قیمت دستگاه توالی‌سنج خود از 999 دلار به 199 دلار، به جامعه علمی نشان داد که به زودی قیمت این فناوری کاهش خواهد یافت. مسئولان این شرکت معتقداند که 3 تا 5 سال آینده این ادوات به زیر 100 دلار خواهند رسید.

شرکت وریتاس ژنتیکس (Veritas Genetics) اعلام کرد که کیت توالی‌سنجی  خود را برای دو روز به قیمت199 دلار عرضه می‌کند این در حالی است که این کیت در حال عادی 999 دلار قیمت دارد.

میرزا سفریک مدیرعامل شرکت وریتاس ژنتیکس می‌گوید: « این کاهش قیمت فقط یک حراج آخر هفته نیست بلکه ما سعی داریم به جامعه تحقیقات پزشکی پیام آشکار و شفافی بدهیم که دستگاه توالی‌سنج 99 دلاری بین 3 تا 5 سال آینده عملی خواهد شد. بسیاری از مردم فکر می‌کنند که هنوز یک دهه به تحقق این رویا مانده است در حالی ما قصد داریم آنها را بیدار کنیم.»

این حساسیت به عدد و رقم در قیمت توالی‌سنج DNA به ماجرایی در دسامبر 2001 برمی‌گردد زمانی که دانشمندان در یک هتل در خارج از واشنگتن دی‌سی به گرد هم امدند و اولین توالی‌سنجی DNA انسان را آغاز کردند. این گروه با هزینه 2.7 میلیارد دلار از بودجه مالیات‌دهندگان آمریکایی اقدام به توالی‌سنجی DNA کردند.  در پایان این گروه از دانشمندان به این نتیجه رسیدند که برای روتین شدن توالی‌سنجی نباید هزینه آن بیش از 1000 دلار شود.

در آن روزگار این رقم کمی رویایی و دست‌نیافتنی به نظر می‌رسید و بحث‌های زیادی روی موانع اقتصادی تحقق دستگاه توالی‌سنج 1000 دلاری مطرح شد که باید بر موانع اقتصادی و روانشناختی زیادی غلبه می‌شد تا این دستگاه ساخته شود. از آن روز، برای این که توالی‌سنجی DNA از نظر مردم با اهمیت جلوه کند تا ارزش سرمایه‌گذاری داشته باشد موانع زیادی شناسایی شد که باید بر آنها غلبه می‌شد.

طی چند سال گذشته دستگاه‌های توالی‌سنج ارزان قیمت به بازار وارد شده‌اند و در حال حاضر بیش از یک میلیون نفر در جهان توالی‌سنجی شده‌اند و هنوز پتانسیل‌های زیادی در این حوزه وجود دارد که باید با توسعه فناوری توالی‌سنجی و کاهش قیمت این نوع ادوات، به مردم کمک کرد تا از فرصت‌های موجود در این حوزه استفاده کنند.

این کاهش قیمت شرکت وریتاس ژنتیکس پیامی روشن به جامعه علمی برای وارد شدن توالی‌سنج به کانال100 دلار است در حالی که در حال حاضر این ادوات در محدوده قیمت 1000 دلار هستند.

 

منبع : https://www.wired.com/story/whole-genome-sequencing-cost-200-dollars/

نظر شما