فرصتی برای توسعه استارتاپ‌های نوپا در حوزه همگرا

تاریخ : ۱۱ دی ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۱۵۴۸

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

حمایت از استارت‌آپ‌های حوزه همگرا و معرفی آنها به سرمایه‌گذاران یکی از اقداماتی است که مرکز فناوری‌های همگرا معاونت علمی با حمایت ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی انجام می‌شود.

هر سال تحقیقات زیادی توسط محققان در کشور انجام می‌شود که اکثر آنها در مرحله ثبت پتنت، تولید مقاله یا نمونه اولیه باقی می مانند. این در حالی است که بسیاری از این تحقیقات قابلیت تبدیل به محصول را دارند. از این رو مرکز فناوری‌های همگرا معاونت علمی با هدف شناسایی استارت‌آپ‌های فعال در این حوزه و کمک به تجاری‌سازی دستاوردهای آنها فراخوان نوپاهای همگرا را منتشر کرده است. با این اقدام شناسایی استارتاپ‌های فعال در حوزه فناوری های همگرا و معرفی آنها به شتابدهنده‌ها و مراکز حامی توسعه محصول با شتاب بیشتری پیش می رود.

نخستین فراخوان نوپاهای فناوری های همگرا از اواسط اردیبهشت ماه امسال، توسط مرکز راهبردی فناوری‌های همگرای معاونت علمی و با حمایت ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی منتشر شد و تا مرداد ماه استارت آپ ها برای ارسال طرح های خود مهلت داشتند. بر این اساس 160 طرح از سوی استارت آپ ها به دبیرخانه مرکز ارسال شد که پس از دو مرحله داوری در نهایت 27 استارت آپ انتخاب شدند که به صورت 2 گروه مجزا که هر یک متشکل از 14 استارت آپ بود دوره پیش شتابدهی را آغاز کردند. دوره پیش شتابدهی برای گروه اول به اتمام رسیده که در طول آن 7 استارت آپ با موفقیت دوره را تمام کردند و 6 استارت آپ موفق به جذب سرمایه گذار شدند. 14 استارت آپ دیگر (گروه دوم) نیز در حال گذراندن مرحله پیش شتابدهی هستند.

در حال حاضر دومین فراخوان نوپاهای فناوری‌های همگرا توسط مرکز فناوری همگرا معاونت علمی منتشر شده و استارتاپ ها تا بهمن ماه سال جاری برای ارسال طرح های خود فرصت دارند. این فراخوان به استارت‌آپ‌ها فرصت می‌دهد تا با ثبت‌نام و معرفی محصول استارت‌‌آپی خود، پس از طی کردن مراحل داوری بتوانند فعالیت خود را در مجموعه‌های پشتیبان، ادامه دهند. فناوران، شرکت‌های نوپا و پژوهشگران به عنوان طرف عرضه، شرکت‌های صنعتی و سرمایه‌گذاران خطرپذیر به عنوان طرف تقاضا و شتاب‌دهنده‌ها به عنوان رابط عرضه و تقاضا از جمله مخاطبان این فراخوان هستند. این برنامه‌ می‌تواند پلتفورم لازم را برای شناسایی دستاوردهای فناوران و نوآوران کشور در حوزه فناوری‌های همگرا، حمایت از آن‌ها تا شکل‌گیری تیم کارآفرین و معرفی آن‌ها به توسعه‌دهندگان کسب و کار و همچنین سرمایه‌گذاران فراهم آورد.

البته فراخوان دوم ویژگی‌هایی نسبت به فراخوان قبلی دارد نخست آنکه مراکز پشتیبان فنی نیز به کمک استارت آپ ها برای توسعه محصول آنها می آیند. 4مرکز پشتیبانی فنی با محیا ساختن زیرساخت‌های مناسب برای استارت‌آپ‌ها این فرصت را برای آن‌ها به وجود خواهند آورد تا بتوانند ضمن بهره بردن از مشاوره‌های فنی این مراکز برای توسعه محصول خود از امکانات کارگاهی و آزمایشگاهی آن‌ها نیز بهره‌مند شوند.همچنین با اضافه شدن محورهای عمومی و ویژه سعی در رفع نیازهای کشور شده است و ویژگی دیگر رشد حضور سرمایه گذاران در این فراخوان نسبت به فراخوان گذشته است.

علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر به این صفحه مراجعه کنند.

منبع : http://isti.ir/index.aspx?siteid=1&fkeyid=&siteid=1&pageid=172&newsview=41152

نظر شما