ابزاری برای جلوگیری از بیماری‌های ویروسی

تاریخ : ۱۹ دی ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۸۰۱

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان با استفاده از یک توالی‌سنج سیار موفق به بررسی بیماری ویروسی شدند و در نهایت از داده‌های این تحقیق برای کنترل بیماری استفاده کردند.

یک تیم تحقیقات بین‌المللی نشان دادند که با استفاده از توالی‌سنج سیار می‌توان اطلاعات قابل توجهی از بیماری‌های ویروسی در حال شیوع به‌دست آورد.

در مقاله‌ای که این گروه تحقیقاتی در نشریه  Science به چاپ رساندند نشان دادند که از این توالی‌سنج می‌توان برای آنالیز DNA ویروس لاسا استفاده کرد، ویروسی که مسبب یک بیماری خطرناک در نیجریه شده است. ویروس لاسا از طریق جوندگان نظیر موش منتقل شده و سبب تب در انسان می‌شود. این قاتل خاموش، واکسن ندارد.

در حال حضار دانشمندان به شدت نگران شیوع چنین بیماری‌هایی هستند که قادر به کشتن میلیاردها نفر در سراسر جهان است. این توالی‌سنج قادر است ویروس‌های مسبب این نوع بیماری را شناسایی کرده و مانع از شیوع آن شود. یکی از بخش‌‌های مهم در این نوع بیماری‌ها، تشخیص سریع فرگشت ویروس است، موضوعی که موجب خطرناک شدن ویروس می‌شود. معمولا در نواحی که این نوع ویروس‌ها گسترش پیدا می‌کنند زیرساخت بیمارستانی و تحقیقاتی اندکی وجود دارد بنابراین به سختی و آهستگی می‌توان روی ویروس و فرگشت آن تحقیق کرد. بسیاری از نواحی دورافتاده فاقد تجهیزات توالی‌سنجی هستند. بنابراین توسعه توالی‌سنج‌های قابل حمل می‌تواند برای کمک در این نواحی استفاده شود.

این گروه تحقیقاتی با استفاده از دستگاه توالی‌سنج نانوحفره‌ای MinION اقدام به بررسی این ویروس‌ها کردند. بررسی‌های محققان نشان داد که تعداد افراد آلوده به ویروس لاسا در نیجریه در حال افزایش است. این افراد زمانی که از گوشت آلوده شده توسط موش، استفاده کردند به این ویروس مبتلا شده‌اند. همچنین تنفس ذرات آلوده به ویروس نیز موجب شیوع این بیماری شده است.

این گروه با استفاده از این دستگاه توالی‌سنج سیار موفق به بررسی 36 نمونه شدند تا به سوالات مهمی پاسخ دهند، سوالاتی نظیر این که آیا  تعداد بیماران با جهش ژنی ویروس، افزایش می‌یابد؟ محققان موفق شدند سوالات مهمی در این حوزه را پاسخ دهند تا با استفاده از این پاسخ‌ها اقدام به کنترل بیماری کنند.

 

منبع : https://medicalxpress.com/news/2019-01-portable-dna-sequencer-severity-lassa.html

نظر شما