بهبود فرآیند توالی‌سنجی ژنوم با استفاده از ابرکامپیوتر

تاریخ : ۰۸ بهمن ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۷۵۰

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

یکی از مرکز بزرگ تحقیقات توالی‌سنجی اروپا، از ابرکامپیوتری برای بهبود عملکرد خود استفاده کرده است. برای این منظور مرکز CNAG-CRG از ابرکامپیوتر شرکت آتوس بهره گرفته تا بتواند توالی‌سنجی‌ها را در مقیاس بالا با سرعت و دقت بیشتر انجام دهد.

آتوس، بزرگترین رهبر تبدیل دیجیتال، اعلام کرد که  مرکز CNAG-CRG در بارسلونا از ابرکامپیوتر آتوس برای آنالیز و توالی‌سنجی DNA در مقیاس انبوه استفاده کرده است. توالی‌سنجی در مقیاس‌های بالا نیاز به محاسبات و پردازش‌های پیچیده‌ای است، از این رو مرکز CNAG-CRG از ابرکامپیوتر آتوس برای رفع نیاز خود استفاده می‌‌کند. این دو شرکت با همکاری یکدیگر، پلتفورم آنالیزی ارائه کرده‌اند که می‌تواند نسبت به کامپیوترهای رایج با سرعت 10 برابر بیشتر توالی‌سنجی را انجام دهد.

ابر کامپیوتر آتوس ظرفیت محاسباتی مرکز CNAG-CRG را افزایش داده است به طوری که با استفاده از این ابرکامپیوتر، مرکز  CNAG-CRG در زمره مراکز برتر اروپایی در توالی‌سنجی ژنوم قرار گرفته است. همچنین با این فناوری، مرکز  CNAG-CRG به یکی از مراکز پیشرو جهانی در توالی‌سنجی تبدیل می‌شود. این مرکز با استفاده از این توانمندی جدید خود می‌تواند آنالیز عمیق‌تر و کامل‌تری در حوزه ژنوم انجام داده و پردازش داده‌ها را با کارایی بالاتری انجام دهد.

مرکز CNAG-CRG در پروژه‌های توالی‌سنجی مقیاس بزرگ مختلفی مشارکت دارد. این پروژه‌ها در بخش مطالعه تنوع ژنتیکی سرطان، بیماری‌های نادر، برهمکنش پاتوژن با بدن میزبان، حفظ گونه‌های در معرض انقراض، مطالعات فرگشت و بهبود گونه‌های مفید کشاورزی است.

این مرکز بیش از 60 میلیون جفت باز را هر روز آنالیز می‌کند که برای این منظور نیاز به افزایش سرعت و دقت آنالیزها است تا در نهایت کارایی فرآیند تحقیقات بهبود یابد.

پیر بارناد از مسئولان شرکت آتوس می‌گوید: « ما بسیار خوشحالیم که فناوری و تخصص ما در موضوعات مهم نظیر توالی‌سنجی به کار گرفته می‌شود تا بهبودی در سلامت و کیفیت زندگی مردم اتفاق افتد.»

ایو گوت از مدیران مرکز CNAG-CRG می‌گوید: « آتوس به ما کمک می‌کند تا پلتفورم قدرتمندی را برای انجام آنالیز داده‌ها با عملکرد بالا روی توالی ژنوم انجام دهیم. این ابرکامپیوتر مکمل توانایی ما در حوزه توالی‌سنجی است.»

منبع : http://www.intelligentcio.com/eu/2019/01/23/atos-boosts-genome-sequencing-in-spain/

نظر شما