تجویز آنتی‌بیوتیک موثر با استفاده از توالی‌سنجی DNA

تاریخ : ۱۲ بهمن ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۶۷۷

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران با استفاده از توالی‌سنجی DNA موفق به شناسایی ژن‌های مقاوم در برابر دارو در باکتری‌ها شدند. با این روش می‌توان بسیار سریع‌تر از روش‌های رایج آنتی‌بیوتیک مناسب برای درمان را تجویز کرد.

محققان دانشگاه جان‌هاپکینز شواهدی ارائه کردند که نشان می‌دهد از توالی‌سنجی DNA می‌توان برای شناسایی استرین‌های مقاوم در برابر آنتی‌بیوتیک در باکتری‌ها استفاده کرد. نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای در نشریه Antimicrobial Agents and Chemotherapy به چاپ رسیده است.

با استفاده از این فناوری می‌توان با توجه به شرایط و نیاز هر فرد، آنتی‌بیوتیک مورد نیاز برای او را تجویز نمود. پرانیتا تام از محققان این پروژه می‌گوید: «تاخیر در تجویز آنتی‌بیوتیک در عفونت‌های مقاوم در برابر دارو، می‌تواند خطر کاهش اثربخشی درمان را در پی داشته باشد. در حال حاضر برای شناسایی مناسب‌ترین دارو نیاز به 96 ساعت زمان به‌منظور دریافت نتایج آزمایشگاه است. یافته‌های ما نشان می‌دهد که توالی‌سنجی کل ژنوم می‌تواند این زمان را کاهش داده و حتی به زیر یک روز نیز برساند.»

در حال حاضر عفونت‌های مقاوم در برابر دارو در حال افزایش بوده  که بخشی از آن به دلیل افزایش مصرف دارو است که موجب جهش‌هایی در باکتری‌ها می‌شود. هر چند تحقیق برای تولید آنتی‌بیوتیک‌های جدید در حال انجام است اما نتایج این پژوهش‌ها محدود است.

در روش‌های رایج، 24 ساعت زمان برای رشد باکتری و بین یک تا دو روز برای تعیین آنتی‌بیوتیک مناسب زمان لازم است. در این روش جدید محققان از توالی‌سنج مبتنی بر نانوحفره برای توالی‌سنجی استفاده کردند، آنها DNA استخراج شده از باکتری را با توالی‌سنجی نانوحفره‌ای آزمایش کردند. آنها از دو راهبرد مختلف برای تعیین ژن‌های مقاوم در برابر باکتری استفاده کردند، راهبرد اول آنالیز زنده است که به محققان اجازه می‌دهد تا حضور قطعات ژنومی را که قبلا توالی‌سنجی شده را روی DNA شناسایی کنند، با این کار شناسایی ژن‌های مقاوم 8 ساعت زمان می‌برد. راهبرد دوم که 14 ساعت زمان می‌برد مبتنی بر اسمبل بوده که دقت بالاتری دارد.

این روش هنوز برای استفاده در کلینیک‌ها آماده نیست اما تحقیقات نشان داده که از نظر زمان و هزینه بسیار مقرون به صرفه است.

منبع : https://medicalxpress.com/news/2019-01-genome-sequencing-method-personalized-treatment.html

نظر شما