ترکیب «توالی‌سنجی DNA با نانوحفره» و روش «نقشه‌برداری نوری»

تاریخ : ۲۵ بهمن ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۷۳۶

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران با ترکیب دو روش توالی‌سنجی DNA با کمک نانوحفره و روش نقشه‌برداری نوری، به بررسی گیاهانی که به‌صورت ژنتیکی دستکاری شده‌اند، پرداختند تا به برخی از دغدغه‌های علمی درباره مصرف این نوع محصولات پاسخ دهند.

اورگانیسم‌هایی که از نظر ژنتیکی اصلاح شده‌اند (GMOs) یکی از موضوعات بسیار مهم در دنیای علم هستند. اخیرا محققان موسسه سالک مقاله‌ای با عنوان Demystifying GMOs: New Research Shows Unexpected Changes in Plant DNA در شماره ژانویه نشریه PLOS Genetics به چاپ رساندند که درآن برخی ابهامات موجود در این حوزه شفاف‌سازی شده است.

این گروه در این پروژه از ترکیب دو روش، توالی‌سنجی با نانوحفره و نقشه‌برداری نوری استفاده کردند. محققان معتقداند که موفق به شفاف‌تر شدن تصویر آنچه که هنگام ترکیب ژن‌ها با ژنوم گیاهی رخ می‌دهد، شده‌اند.

این پروژه به صورت ویژه نشان می‌دهد که DNA میزبان هنگام دریافت ژن جدید چه تغییراتی می‌کند. این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که برخی نگران اثرات دراز مدت مصرف محصولات دستکاری شده هستند.

توالی‌سنجی با نانوحفره در اواسط دهه 90 میلادی مطرح شد و به عنوان یکی از روش‌های با پتانسیل بالا برای تعیین تغییرات ژنتیکی معرفی شد. این روش می‌تواند در سطح مولکولی تغییرات را نشان دهد.

نقشه‌برداری نوری روشی است که در آن با قدرت تفکیک بالا از ژنوم تصویربرداری می‌شود که برای این کار از آنزیم‌های محدود کننده استفاده می‌شود.

در حالی که هیچ کدام از دو روش نقشه‌برداری نوری و توالی‌سنجی DNA با نانوحفره، روش‌های جدیدی محسوب نمی‌شوند اما ترکیب این دو روش موجب شده تا بتوان تصویری با دقت بالا برای نمایش جزئیات از ژنوم گیاهان دستکاری شده به‌دست اورد.

پژوهشگران این روش با استفاده از روش توالی‌سنجی DNA با نانوحفره اقدام به ترسیم تصاویر ژنوم کرده و در نهایت کل ژنوم را به سادگی نقشه‌برداری کردند.

 

منبع : https://geneticliteracyproject.org/2019/02/12/new-dna-sequencing-technique-offers-unprecedented-look-at-molecular-changes-in-gmo-plants

نظر شما