توالی‌سنجی DNA در خدمت سازمان بازرسی مواد غذایی ایرلند

تاریخ : ۰۱ اسفند ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۷۸۶

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

سازمان امنیت غذایی ایرلند برای شناسایی مواد آلرژی‌زا در محصولات غذایی یا تشخیص تقلب و جعل در اجزاء مورد استفاده در مواد غذایی، از توالی‌سنجی DNA استفاده می‌کند. این سازمان برای این کار اقدام به ارائه روش توالی‌سنجی جدیدی کرده است که این ابزار جدید ماحصل همکاری مشترک این سازمان با چند آزمایشگاه ایرلند است.

سازمان امنیت غذایی ایرلند (FSAI) ابزار جدیدی برای پایش DNA ارائه کرده که با استفاده از آن می‌توان تمام محتوی DNA غذا را پایش کرد. براساس اطلاعات منتشر شده، این روش می‌تواند تمام اجزاء و منابع زیستی مورد استفاده در غذا را شناسایی کرده و به سازمان‌های بازرسی کمک کند تا نسبت به جعل و تقلب در مواد غذایی با حساسیت بیشتری قضاوت کنند. این ابزار در حال حاضر برای بازرسی چند محصول غذایی گیاهی استفاده شده و از آن می‌توان به عنوان یکی از ادوات تاثیر گذار در کاهش تقلب در مواد غذایی استفاده نمود.

طی دو سال گذشته، FSAI با چند آزمایشگاه تجاری همکاری داشته تا این روش توالی‌سنجی DNA را به عنوان نسل جدید تجهیزات توالی‌سنجی به‌دست آورد. در این روش، DNA اجزاء موجود در محصول غذایی با DNA اجزاء نوشته شده روی برچسب الصاق شده روی محصول مقایسه می‌شود. پیش از این برای تست DNA مواد غذایی لازم بود تا توالی خاصی روی DNA جستجو شود اما در این روش با مقایسه توالی DNAها می‌توان از صحت برچسب‌زنی مواد غذایی مطمئن شد.

پت اوماهونی از کارشناسانی سازمان FSAI می‌گوید: « این نسل جدید توالی‌سنجی می‌تواند به مسولان بازرسی کمک کند تا ارزیابی بهتری نسبت به محصولات غذایی داشته باشند و با دقت بیشتری انطباق میان برچسب محصول و خود محصول را بررسی کنند. با این روش توالی‌سنجی می‌توان کل DNA ماده غذایی را اسکن کرد بدون این که نیاز به اطلاعات از پیش‌تعیین شده‌ باشد. این کار موجب افزایش ایمنی مواد غذایی خواهد شد. در روش‌های پیشین محدودیت در داشتن DNA گونه گیاهی یا جانوری مورد نظر وجود داشت، اما در این روش حتی امکان شناسایی اورگانیسم‌های اصلاح شده ژنتیکی نیز وجود دارد.»

برخی مواد آلرژی‌زا طبق قوانین ایرلند باید در صورت وجود در محصولات، توسط تولیدکننده در برچسب قید شوند که این روش به بازرس کمک می‌کند تا نسبت به وجود یا فقدان این نوع مواد اطلاعات لازم را به‌دست آورد.

منبع : https://www.foodingredientsfirst.com/news/next-generation-sequencing-fsai-advances-food-dna-scanning-with-new-tool.html

نظر شما