دستگاه دید مبتنی بر هوش مصنوعی برای کنترل خط تولید

تاریخ : ۰۶ اسفند ۱۳۹۷

تعداد بازدید : ۹۳۵

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

اخیرا دستگاه دید مبتنی بر هوش مصنوعی ساخته شده که به تولیدکنندگان مواد غذایی و نوشیدنی اجازه می‌دهد تا به‌صورت خودکار کدهای اعمال شده روی بسته‌بندی مواد غذایی را کنترل کنند، بدون این که نیاز به اوپراتور باشد.

شرکت او‌ای‌ال (OAL) اولین سامانه دید مبتنی بر هوش مصنوعی را راه‌اندازی کرد. این سامانه که چشم‌اپریل شهرت دارد می‌تواند به‌صورت خودکار پایش خط تولید را انجام داده و دیگر نیاز به استفاده از اوپراتور برای نظارت دوربین‌ها نیست. استفاده از این سامانه می‌تواند موجب کاهش خطاهای انسانی در فرآیند پایش خط تولید شود.

این سامانه دارای سرعتی بیش از 300 پک در دقیقه بوده که از نقطه نظر پردازش، ایمنی، کارایی و کیفیت یک گام رو به جلو بوده و همچنین امکان کاهش هزینه‌ها را نیز فراهم می‌کند. یکی از موارد استفاده از این دوربین‌های نظارتی، کنترل خط تولید در کارخانه‌های تولید نوشیدنی و مواد غذایی است، جایی که خط بسته‌بندی نیاز به پایش مستمر برای کنترل خروجی مناسب است. بنابراین این شرکت‌ها می‌توانند با استفاده از سامانه دید مبتنی بر هوش  مصنوعی اقدام به افزایش دقت و کاهش هزینه کنند.

این سامانه با ترکیب هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی، فرآیند تایید کد تاریخ که به شدت به اپراتور وابسته است را کنترل کرده و نسبت به فناوری‌های رایج با دقت بیشتری این کار را انجام دهد. از آنجایی که کنترل این کدها یک کار خسته‌کننده و تکراری است به مرور زمان خطای کاربر را افزایش می‌دهد.

در این سامانه، با گرفتن عکس از کد تاریخ، این کد خوانده شده و سامانه می‌تواند اطمینان حاصل کند که برنامه اعمال کد به خوبی در خط تولید استفاده می‌شود. اگر کد اعمال شده روی محصول با آنچه که در بانک اطلاعاتی دستگاه است، همخوانی نداشته باشد، فرآیند تولید به صورت خودکار متوقف می‌شود تا اشکال بوجود آمده، رفع شود.

در روش‌های رایج این کار به شدت به ویژگی‌های  تشخیص نوری سیستم وابسته است بنابراین با توجه به تفاوت میان چاپگرها و جوهرها، استفاده از یک سیستم خودکار معمولی برای کنترل این فرآیند با خطای زیادی همراه است. اما استفاده از مغز مصنوعی در این سامانه می‌تواند به افزایش دقت کمک شایانی کند.

منبع : https://www.packagingstrategies.com/articles/91005-artificial-intelligence-based-vision-system-launches

نظر شما