ابداع یک روش توالی‌سنجی برای توسعه داروی ضدسرطان

تاریخ : ۰۷ فروردین ۱۳۹۸

تعداد بازدید : ۷۶۷

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران ژاپنی موفق شدند با استفاده از روش جدیدی در توالی‌سنجی، ساز و کار یک روش درمان سرطان را با دقت بالایی شناسایی کنند.

DNA رشته‌ای بسیار کوچک است، بنابراین زمانی که دانشمندان قصد دارند تا این رشته منفرد را مورد مطالعه قرار دهند، نمی‌توانند آن را از زیر میکروسکوپ بیرون آورند.

در مقاله‌ای که پژوهشگران دانشگاه اوساکا در نشریه Scientific Reports به چاپ رساندند، نشان دادند که چگونه می‌توان داروی ضدسرطان متصل به یک رشته DNA را مورد مطالعه قرار داد. آنها برای این کار ایده‌ای ارائه کردند.

با توجه به گسترش بیماری سرطان، نیاز به ارائه روش‌های درمانی جدید به منظور از بین بردن تومور سرطانی به شدت احساس می‌شود، از این رو دانشمندان روش‌های جدید و بهبود یافته‌ای برای از بین بردن تومور سرطانی ارائه می‌کنند که برخی از این داروها حداقل قادر به متوقف کردن رشد تومور می‌شوند. یکی از چالش‌های این مسیر، درک دقیق چگونگی عملکرد دارو است.

یکی از این داروهای ضدسرطان، تری‌‌‌فلوریدین است که معمولا با DNA متصل می‌شود. در حالی که تری‌فلوریدین ساختاری شبیه به تیمین دارد، اما امکان اتصال به نوکلئوتید مکمل تیمین یعنی آدنین را ندارند، در نتیجه اتصال میان دو رشته برقرار نمی‌شود و در نهایت موجب ممانعت از بیان ژن می شود. با این کار سلول دچار مرگ می‌شود.

چالش موجود در این روش درمانی آن است که ساز و کار دقیق اتصال تری‌فلوریدین به DNA مشخص نیست چرا که با روش‌های توالی‌سنجی DNA نمی‌توان به این ساز و کار پی برد. در نتیجه نمی‌توان به سادگی درک صحیحی از این روش درمانی به دست آورد.

این گروه تحقیقاتی روش توالی‌سنجی جدیدی ارائه کردند که با استفاده از آن می‌توان مولکول دارو را از نوکلئوتیدهای رایج در رشته‌های کوتاه DNA تشخیص داد. با استفاده از پیمایشگر میکروسکوپی، یک جریان الکتریکی از میان حفره‌ای بسیار کوچک عبور می‌دهند. عبور نوکلئوتیدها موجب تغییر هدایت الکتریکی میان دو سوی حفره می‌شود که این تغییر هدایت متناسب با نوع نوکلئوتید است. بنابراین در صورت وجود دارو به جای نوکلئوتید، میزان تغییر هدایت الکتریکی برای محققان مشخص می‌شود و می‌توان با این روش مولکول دارو را شناسایی کرد.

منبع : https://www.news-medical.net/news/20190308/DNA-sequencing-method-could-aid-development-of-anticancer-drugs.aspx

نظر شما