ساخت سل برای کاهش هزینه توالی‌سنجی DNA

تاریخ : ۱۷ فروردین ۱۳۹۸

تعداد بازدید : ۸۸۹

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

شرکت اکسفورد نانوپور، سل ویژه توالی‌سنجی تولید کرده که می‌توان با استفاده از هزینه توالی‌سنجی را کاهش داد و در عین حال سرعت فرآیند را افزایش داد.

شرکت اکسفورد نانوپور (Oxford Nanopore) اعلام کرد بسته جدیدی برای انجام سریع توالی‌سنجی به بازار عرضه کرده است. این بسته که به Flongle شهرت دارد، پارادیم جدیدی است که تست‌های آن با موفقیت انجام شده است و اکنون وارد مرحله تجاری‌سازی شده است. این ابزار بسیار کوچک بوده و می‌تواند توالی‌سنجی                DNA و RNA را با سرعت بالاتری انجام دهد و همچنین قیمت توالی‌سنجی را کاهش می‌دهد.

هدف آکسفورد نانوپور آن است که امکان آنالیز سریع را برای هرکس و در هر جا فراهم کند. Flongle برای تامین این هدف طراحی و تولید شده و به کاربر اجازه می‌دهد تا توالی‌سنجی را با قیمت پایین در هر زمان انجام دهد. با این فرمت متراکم، Flongle می‌تواند فرصت‌های تازه‌ای برای توالی‌سنجی در جاهای مختلف ایجاد کند به طوری که از آزمایشگاه‌های علمی تا محیط‌هایی نظیر کارخانه و مزرعه امکان توالی‌سنجی فراهم می‌شود.

Flongle یک ابزار جانبی برای توالی‌سنج رومیزی MinION و ادوات توالی‌سنج GridION X5 است. این ابزار از همان فناوری توالی‌سنج نانوحفره‌ای بهره‌مند است که در دیگر ادوات شرکت اکسفورد نانوپور موجود است. با این فناوری می‌توان رشته‌های بلند را به‌صورت مستقیم توالی‌یابی کرد. سل‌های جریان Flongle می‌تواند 1.8 گیگاجفت باز را توالی‌سنجی کند.

هر سل 90 لار قیمت داشته و نیاز به بچ‌های بزرگ از نمونه ندارند، هزینه توالی‌سنجی با این روش نسبت به روش‌های رایج ارزان‌تر است. فرآیند ساده و سریع است و با یک آماده‌سازی ده دقیقه‌ای می‌توان توالی‌سنجی را انجام داد.

مت لوز از دانشگاه ناتینگهام تست‌هایی روی این سل‌ انجام داده است. او می‌گوید: « ما برای توسعه دستورالعمل‌های جدیدی نظیر انتخاب CRISPR/Cas9 به منظور هدف‌گیری ناحیه خاصی از ژنوم انسان، Flongle را مورد آزمایش قرار دادیم. ما از خروجی این فناوری بسیار راضی بودیم و مشتاقیم تا تولید این فناوری انجام شود. جالب خواهد بود ببینیم که کاربران چگونه از این سل‌ها استفاده خواهند کرد.»

منبع : https://www.prnewswire.com/news-releases/oxford-nanopore-launches-flongle-for-rapid-smaller-dnarna-sequencing-tests-in-any-environment-300811090.html

نظر شما