پروژه توالی‌یابی DNA نوزادان در آمریکا اجرایی می‌شود؟

تاریخ : ۱۲ تیر ۱۳۹۸

تعداد بازدید : ۶۸۴

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

توالی‌یابی آزمایشی نوزادان در آمریکا موفقیت‌آمیز بوده و قانون‌گذاران به دنبال اجرای سراسری آن هستند. اما هنوز ابهامات و سوالات زیادی در این باره وجود دارد. با این حال بریتانیا نیز به دنبال اجرا پروژه‌ای مشابه به این پروژه است. تمامی این نشانه‌ها حاکی از آن است که توالی‌یابی نوزادان می‌تواند بر روی سلامت جامعه تاثیر مثبت داشته باشد.

24 تا 48 ساعت بعد از تولد، از نوزاد آزمایش خون گرفته می‌شود تا با بررسی آن مشخص شود که نوزاد دچار اختلالات یا بیماری‌های مرگبار قرار دارد یا خیر. با چنین آزمایشی می‌توان جان بسیاری را نجات دهد چرا وجود پروتئین یا مواد شیمیایی غیرطبیعی به سادگی قابل شناسایی است و می‌توان در حدود 30 بیماری خطرناک را با این روش شناسایی کرد. در آمریکا با آزمایش روی 4 میلیون نوزاد، مشخص شده است که از هر 300 نوزاد یک نفر دچار چنین بیماری‌هایی است.

اما اخیرا ابزار جدیدی ارائه شده که می‌تواند به پزشکان در غربال‌گری نوزادان کمک کند. با این روش می‌توان تمام 3 میلیارد ژن نوزاد را برای یافتن بیماری‌های ژنتیکی بررسی نمود. در سال 2018 پروژه‌ای به صورت پایلوت در بیمارستانی در ساندیگو اجرا شد که در آن تمام ژنوم نوزادان این بیمارستان مورد پایش قرار گرفتند.

اما سوال اینجاست که آیا آمریکا امادگی اجرا این پروژه را در تمام ایالات‌ها دارد؟

دنیا وارد عصر جدیدی در حوزه تشخیص بیماری شده به طوری که با کمک توالی یابی می‌توان با هزینه کم، امکان وجود بیماری را در نوزادان به‌دست آورد. این ابزار امکان تشخیص زودهنگام را برای پزشکان فراهم می‌کند که این کار شانس درمان را نیز در نوزادان افزایش می‌دهد.

بریتانیا نیز به تقلید از این پروژه، قرار است در سال 2020 پروژه‌ای برای توالی یابی نوزادان اجرا کند. برخلاف بریتانیا، در آمریکا قانون اساسی به هر ایالت اجازه می‌دهد تا برنامه‌های بهداشت و سلامت خود را داشته باشد. از سوی دیگر ممکن است توالی یابی ژنوم نوزادان با اعتراض برخی والدین روبرو شود اما در صورتی که ایالت این قانون را تصویب کرده باشد، قانون‌گذار در ایالت می‌توان بدون توجه به اعتراض والدین، نمونه‌برداری را انجام دهد. دلیل این امر اهمیت و تاثیر مثبت توالی یابی روی سلامت جامعه است.

البته هنوز سوالات بدون پاسخ زیادی وجود دارد. مثلا هزینه این توالی یابی به عهده کیست؟ چه کسانی به اطلاعات دسترسی دارند؟ این اطلاعات تا چه وقت و در کجا نگهداری می‌شوند؟

آنچه که مشخص است، با تمام سوالاتی که هنوز در این باره وجود دارد، اجرای این پروژه می‌تواند جان بسیاری را نجات دهد.

منبع : https://theconversation.com/sequencing-the-genome-of-newborns-in-the-us-are-we-ready-119091

نظر شما