حسگر نانوحفره‌ای برای شناسایی نشانگرهای سرطان در مقیاس مولکولی

تاریخ : ۱۹ تیر ۱۳۹۸

تعداد بازدید : ۴۵۶

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

پژوهشگران استرالیایی موفق به ساخت حسگری حاوی نانوحفره شدند که با استفاده از آن می توان زیست نشانگرهای سرطانی را با غلظت های بسیار اندک شناسایی کرد.

تشخیص زودهنگام سرطان تاثیر زیادی در افزایش شانس درمان دارد از این رو دانشمندان به دنبال ساخت حسگرهایی جدید با قابلیت رصد مقادیر بسیار کم از زیست نشانگرهای سرطان هستند. اخیرا یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه نیوساوث ولز در استرالیا موفق شدند تا ابزاری برای تشخیص زیست‌نشانگرهای سرطان در غلظت‌های پایین بسازند که با استفاده از نمونه خون بیمار می‌توان این کار را انجام داد. نتایج این پروژه در نشریه Biomacromolecules به چاپ رسیده است.
با این حسگر، زیست‌نشانگرها و مولکول‌های منفرد را در سطوح بسیار کمتر از آنچه که در حال حاضر در آزمایشگاه‌ها رایج است، اندازه‌گیری کرد. مزیت این فناوری آن است که نتیجه آزمایش در مدت زمان چند دقیقه آماده می‌شود. زیست‌نشانگرهای سرطان موسوم به نشانگرهای تومور، در بدن در پاسخ به رشد تومور تولید می‌شوند. این حسگر نانوحفره‌ای می‌تواند در مقیاس یک مولکول، زیست‌نشانگر را تشخیص دهد.
این نانوحسگر می‌تواند با نمونه‌های خون که به‌صورت رایج در آزمایشگاه‌ها گرفته می‌شود کار کند. محققان امیدوارند که در آینده نزدیک بتوانند از این فناوری برای تشخیص سرطان استفاده کنند. هر چند این فناوری بسیار امیدبخش است اما ۵ تا ۱۰ سال زمان نیاز است تا بتوان آن را به مرحله تجاری‌سازی رساند.
جاستین گودینگ از محققان این پروژه می‌گوید: «توسعه حسگرهای فوق‌حساس اهمیت زیادی دارد چرا که تشخیص زودهنگام سرطان را امکان‌پذیر می‌کند. بهترین راه برای درمان مطمئن سرطان، تشخیص زودهنگام است.»
در این نانوحسگر از ذرات مغناطیسی استفاده می‌شود، ذراتی که می‌توانند زیست‌نشانگرها را به دام اندازند. این ذرات زیست‌نشانگر را به یکی از حفره‌های موجود در غشاء سیلیکون می‌کشانند. با ورود این نشانگر به حفره، حفره مسدود شده و فرآیند شناسایی آغاز می‌شود.
گودینگ می‌گوید: «این حوزه برای مطالعه سرطان بسیار جذاب است به ویژه اینکه می‌تواند تاثیر زیادی روی درمان اثربخش سرطان داشته باشد. همچنین این فناوری به ارزیابی صحیح از درمان سرطان کمک کرده و درصورت عود مجدد آن، پزشک به سرعت مطلع خواهد شد.»
محققان این پروژه در حال حاضر نانودارویی برای کمک به درمان سرطان پانکراس تولید کرده‌اند، بیماری که در استرالیا بسیار مرگبار است.

منبع : https://www.healthcareit.com.au/article/unsw-sydney-develops-new-cancer-detection-device

نظر شما