ارائه ماده‌ای شفاف و انعطاف‌پذیر برای ساخت لباس‌ها و ردیاب‌های هوشمند

تاریخ : ۲۲ مهر ۱۳۹۸

تعداد بازدید : ۳۵۱

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

مقاله‌ای در نشریه Science Advances به چاپ رسیده که در آن روش ساخت ماده‌ای برای تولید ادوات هوشمند ردیاب سلامتی قید شده است.

براساس اطلاعات سازمان بهداشت جهانی در سال 2018 تقریبا یک سوم از افراد بزرگسال به قدر کافی ورزش نمی‌کنند.

استفاده از وسایل ورزشی مرتبط با سلامتی و دستگاه‌های پایش هوشمند نظیر ساعت هوشمند یا لباس‌های هوشمند می‌تواند میزان شرکت در این فعالیت‌های فیزیکی را افزایش دهد.

 برخی از این ابزارها می‌توانند به صورت غیرتهاجمی سیگنال‌های سلامتی را با استفاده از شناساگرهای نوری تشخیص دهند. با این حال چنین فناوری محدودیت‌هایی دارد چرا که در آنها از مواد بسیارصلب استفاده شده است.

برای حل این مشکل محققان یک تیم تحقیقاتی به رهبری امره پولات اقدام به توسعه نوع جدیدی از مواد شفاف و انعطاف‌پذیر کردند که قابل پوشیدن بوده و در آن از گرافن استفاده شده است. این ماده جدید با کمک نقاط کوانتومی نیمه‌هادی حساس شده است.

این فناوری جدید می‌تواند با موفقیت میزان ضربان قلب و اشباع اکسیژن را اندازه‌گیری کند. این دستگاه پتانسیل اندازه‌گیری فشار خون را نیز دارا بوده و برخی فاکتورهای قلب را نیز اندازه‌گیری می‌کند. این ماده در حین انجام این کارها می‌تواند انعطاف‌پذیری و شفافیت خود را حفظ کند.

این گروه از این راهبردی برای ساخت نمونه اولیه دستگاه پیمایش فعالیت‌های ورزشی استفاده کردند که می‌تواند مانند یک دستبند عواملی نظیر ضربان قلب را اندازه‌گیری کند، همچنین می‌تواند به صورت یک پچ مانیتور ماوراء بنفش بی‌سیم عمل کند به طوری که اگر کاربر در معرض پرتو فرابنفش قرار گرفت به فرد اطلاع دهد و حتی زمان قرار گرفتن در معرض این پرتو را از با استفاده از اپلیکیشن تلفن همراه اطلاع دهد.

ردیاب سلامتی مبتنی بر جذب نور براساس دو مود می‌تواند کار کند دستبند ضربان قلب با استفاده از مود بازتاب عمل می‌کند که در اینجا یک ال‌ای‌دی سبز نیز از طریق پوست و رگ خونی با بدن کاربر در تعامل است به این ترتیب ضربان قلب  با اطمینان بالایی رصد می‌شود. یک مود دیگر نیز براساس تشخیص نوری است، هرچند این نوع تشخیص پیش از این نیز در دستگاه‌های موجود در بازار وجود داشته اما رضایتبخش نبوده است.

منبع : https://physicsworld.com/a/transparent-graphene-wearables-monitor-signs-of-health/

نظر شما