N۳ پروژه جدید دارپا در حوزه رابط مغز و کامپیوتر

تاریخ : ۳۰ مهر ۱۳۹۸

تعداد بازدید : ۷۶۲

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

دارپا برنامه ویژه‌ای موسوم به Next-generation Nonsurgical Neurotechnology Program را راه‌اندازی کرده که در آن به توسعه رابط‌های دو طرفه میان مغز و ماشین پرداخته می‌شود. در صورت تحقق اهداف این پروژه ادواتی ساخته می‌شود که امکان کنترل یک یا چند دستگاه مختلف را با کمک ذهن انسان فراهم می‌کند.

دارپا در حال توسعه برنامه جدیدی است که در آن رابط مغز و کامپیوتر برای کنترل دسته‌ای از پهپادها استفاده می‌شود. این پهپادها می‌توانند با سرعت و دقت بالایی توسط مغز کاربر هدایت شوند.

در ماه آگوست سال جاری، سه دانشجوی فارغ‌التحصیل دانشگاه کارنگی ملون در یک آزمایشگاه زیرزمینی و بدون پنجره جمع شدند و با استفاده از یک قاب چاپ‌گر سه بعدی، مغز موش را لایه لایه برش زدند. تکه بریده شده مغز موش که مربوط به هیپوتالاموس بود که همانندیک تکه سیر خرد شده بود. این لایه به محلول حاوی نمک، گلوکز و اسیدآمینه منتقل شد تا زنده بماند. نورون‌ها در این لایه‌ها زنده بودند و امکان جمع‌آوری داده‌ها را فراهم کردند. مجموعه‌ای از الکترودها زیر این لایه برش خورده قرار داده شد و یک پیمایشگر سرنگ مانند نیز به بررسی چگونگی عملکرد نورون پرداخت. آنها با این کار اقدام به هک مغز کردند.

محققان این پروژه یکی از شش تیم شرکت‌کننده در برنامه Next-generation Nonsurgical Neurotechnology Program دارپا هستند برنامه‌ای که به N3 معروف بوده و  قرار است 104 میلیون دلار توسط دارپا روی این برنامه سرمایه‌گذاری شود. وظیفه این تیم، دستکاری الکتریکی و سیگنال‌های فراصوت مغز است و دیگر تیم‌ها از روش‌های مغناطیسی و نوری استفاده می‌کنند. این تیم‌های تحقیقاتی به دنبال ایجاد تحول در حوزه رابط‌های مغز و کامپیوتر هستند.

دارپا قصد دارد با استفاده از رابط مغز و کامپیوتر به سربازانی که در جنگ دچار معلولیت می‌شوند کمک کند. آل موندی مدیر پروژه N3 می‌گوید: « کار با هواپیماهای بدون سرنشین و پهپادها با استفاده از این فناوری ساده‌تر می‌شود بنابراین این رابط‌ها موجب می شوند که بتوان تنها با فکر کردن پهپادها را هدایت کرد.»

برخی افراد حاضر در این برنامه تحقیقاتی دارپا تجربه فعالیت در حوزه‌ رابط‌های مغز و کامپیوتر را در سطح بالایی دارند.

منبع : https://www.technologyreview.com/s/614495/us-military-super-soldiers-control-drones-brain-computer-interfaces/

نظر شما