رابط مغز و کامپیوتر، یک گام دیگر تا تحقق رویاها

تاریخ : ۰۲ آذر ۱۳۹۸

تعداد بازدید : ۶۹۶

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان رابط مغز و کامپیوتری ساختند که می‌تواند با اتصال به صندلی چرخدار به افراد معلول کمک کند تا با بهره‌گیری از نیروی ذهن اقدام به کنترل صندلی چرخدار کنند.

همه چیز به سمت رابط مغز کامپیوتر پیش می‌رود. تلفن همراه، اینترنت و رسانه های اجتماعی فقط ۳ فناوری هستند که در بخش هایی از زندگی ما گسترش پیدا کرده اند. در حالی که استفاده های مختص به خود را دارند اما یک پله در مسیر مستقیم برای اتصال مغز ما به وب هستند.

بله٬ این مثل چیزهای علمی و تخیلی به نظر میرسد ولی سازمان‌ها در حال حاضر برای چند سال است که در تلاش هستند که بر روی توسعه رابط مغز و کامپیوتر(BCI)  کار  می‌کنند. با این که هنوز در مراحل اولیه توسعه هستند به ما این امکان را می دهند تا دستگاه ها را به راحتی با فکر به هم متصل کرده و هم زمان برخی از آنها این اجازه را می دهند که در جهت مخالف از جهان خارج به مغز ما علتی را جریان دهند.

محققان از موسسه فناوری جورجیا، دانشگاه کنت و دانشگاه ایالت ویچیتا یک تحقیق منتشر کردند و در آن نشان دادند که چگونه می‌توان یک رابط بی سیم و قابل حمل مغز و ماشین (BMI) را توسعه داد، رابطی که به لطف قطعه شبیه به پوست سر، الکترونیکی قابل انعطاف، یک الگوریتم یادگیری عمیق برای کنترل صندلی چرخدار، یک وسیله نقلیه‌ای کوچک روباتیک و یک دستگاه رایانه ای، می‌تواند برای کمک به افراد معلول مورد استفاده قرار گرفت.

نویسنده تحقیق٬ وون هونگ یون استادیار تکنیک جورجیا توضیح داد: «این کار استراتژی های اساسی را برای طراحی یک سیستم EEG  قابل حمل و ارگونومیکی را برای طیف گسترده ای از دستگاه‌های کمکی، سیستم‌های خانگی هوشمند و رابط بازی های عصبی گزارش می‌کند. نوآوری اولیه در توسعه یک بسته کاملاً یکپارچه از سیستم ها و مدارهای نظارت بر EEG با وضوح بالا در یک سیستم مینیاتوری پوست کنفورمال است.».

محققان همچنین الگوریتم های شبکه عصبی را به منظور تفسیر دقیق سیگنال های منتقل شده از طریق بی سیم که قبلاً پردازش و شناسایی آنها دشوار بود را تهیه کردند. چی سیانگ (جیم) آنگ ، مدرس ارشد دانشگاه کنت گفت: «روش های یادگیری عمیق ، معمولاً برای طبقه بندی تصاویر از چیزهای روزمره مانند گربه ها و سگ ها ، برای تجزیه و تحلیل سیگنال های EEG استفاده می کنند. ثابت شده که روش‌های یادگیری عمیق به خوبی با تصاویر کار می کنند و ما نشان می دهیم که آنها با سیگنال های EEG نیز بسیار خوب کار می کنند.»

به عبارت ساده ، BCI های تجاری که در دسترس هستند می توانند توسط بیماران ، افراد معلول و حتی شاید عموم مردم برای کنترل دستگاه های هوشمند مورد استفاده قرار گیرند اکنون یک قدم به واقعیت نزدیک شده اند. نکته این است که  تحقیقات و توسعه با تولید دستگاه‌های توانبخشی و کمکی واضح است که متوقف نمی شوند بلکه پیگیری های روزمره BCI ها را انجام می دهند که در نهایت به ما کمک می کنند تا دائماً به اینترنت متصل شویم.

در سال 2017 ، فیس بوک اعلام کرد که کار خود را در زمینه توسعه فناوری “تایپ کردن مغز” آغاز کرده است ، به طوری که افراد می توانند حتی هنگامی که کار دیگری انجام می دهند مانند صحبت کردن با چهره هنگام روبروی با یک دوست واقعی یا در حال رانندگی اتومبیل، مستقیماً از مغز خود به شبکه های اجتماعی هر چیزی که می خواهند ارسال کنند.

رجینا دورگان مسئول فیس بوک به طوری شفاف سازی کرد که انگار وصل کردن مراکز گفتار ما به طور مستقیم به فیس بوک قبلاً به اندازه کافی ترسناک نبوده است. او می گفت: « این درمورد رمزگشایی افکار تصادفی نیست. این درمورد رمزگشایی کلماتی است که از قبل تصمیم به اشتراک گذاری آنها به وسیله ارسال آنها به مرکز گفتار مغز خود کرده اید.»

فیس بوک تنها شرکت معرف بزرگی نیست که برای تولید رابط‌ها قابل اعتماد و قابل استفاده مغز و کامپیوتر به سختی تلاش می کند. شرکت مهم دیگر نورالینک است که به وسیله الون ماسک در سال ۲۰۱۶ آغاز شد و برنامه ریزی کرده است که اولین آزمایش انسانی خود را از فناوری فعلی BCI در سال ۲۰۲۰ را انجام دهد. ماسک در ماه جولای زمانی که در پخش زنده درباره آنجه که تا آن زمان به آن رسیده بپد سخنرانی می کرد گفت: «یک میمون میتواند کامیوتری را به وسیله مغزش کنترل کند.»

نورالینک توانست حسگرهایی را توسعه دهد که به مغز وصل شده و به آنها اجازه کنترل دستگاه های مرتبط را بدهد. اگرچه تا حدودی جای تعجب دارد برای مردی که تسلا و SpaceX را ایجاد کرده است ولی ماسک دیدگاه‌های خود را برای نورالینک بسیار سطح بالا تعیین کرده است و هدف نهایی وی ساختن یک “لایه بسیار هوشمند دیجیتال” برای اتصال انسانها با سیستمهای هوش مصنوعی است.

ماسک همچنین در سخنرانی ماه جولای گفته بود: « در نهایت ما می توانیم یک رابط کامل ماشین مغزی را توسعه دهیم تا بتوانیم با هوش مصنوعی به نوعی همزیستی برسیم.»

نیازی به گفتن نیست ولی این نوع واقعیت‌ها ده ها سال با واقعیت فاصله دارند. با این وجود هدف و جهت آن روشن است که می خواهند افراد را مستقیماً به اینترنت و فناوری هوشمند وصل کنند و نه فقط به آنها اجازه دهند از راه دور چیزها را کنترل کنند ، بلکه تأثیر بگذارند یا حتی بر نحوه رفتار آنها نیز تأثیر بگذارند.

منبع : https://www.forbes.com/sites/simonchandler/2019/09/24/brain-computer-interfaces-and-mind-control-move-one-step-closer-to-becoming-reality/#45ccbeb32fb4

نظر شما