همگرایی دو فناوری برای ذخیره اطلاعات روی دی‌ان‌ای

تاریخ : ۲۵ آذر ۱۳۹۸

تعداد بازدید : ۵۲۴

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

یک تیم تحقیقاتی با استفاده از فناوری‌نانو و زیست‌شناسی موفق به ذخیره اطلاعات دیجیتال روی دی‌ان‌ای شدند. این دستاورد می‌تواند چالش کوچک‌سازی ادوات ذخیره‌سازی اطلاعات را حل کند.

به تازگی مقاله‌ای در نشریه Nature Biotechnology به چاپ رسیده که در آن محققان روشی جدید برای حفظ اطلاعات ژنتیکی رمزگذاری شده روی مواد رایج را گزارش کردند.

با توجه به کوچک‌تر شدن فضای ذخیره‌سازی اطلاعات  و همچنین کاهش ابعاد تجهیزات رایانه‌ای، محققان امیدوار هستند که بتوانند از مواد ژنتیکی برای ذخیره‌سازی استفاده نمایند. با این کار می‌توان میلیاردهای مگابایت اطلاعات را روی دی‌ان‌ای ذخیره‌سازی کرد. این گروه تحقیقاتی با انجام پروژه‌ای نشان دادندکه می‌توان اطلاعات دی‌ان‌ای مصنوعی را درون عروسکی جا داد و با این کار امکان استفاده از عروسک را به عنوان ابزار ذخیره داده اثبات کردند، عروسکی که با استفاده از چاپ سه بعدی تولید شده است.

در این پروژه، محققان اطلاعات موجود در دی‌ان‌ای را درون تعداد زیادی کره شیشه‌ای میکروسکوپی جا دادند. این کره‌ها موجب حفاظت از اطلاعات می‌شود به شکلی که اگر پلاستیک در حین فرآیند تزریق و شکل‌دهی گرم شود، اطلاعات دستخوش تغییر نمی‌شود. بنابراین می‌توان با توالی‌یابی این تکه پلاستیک حاوی دی‌ان‌ای مورد نظر، دستورالعمل‌های ذخیره‌شده روی دی‌ان‌ای را استخراج کرد و  در نهایت عروسک را از روی همین اطلاعات ساخت. بنابراین می‌توان گفت اطلاعات تولید عروسک درون آن قرار داده شده است. در واقع این می‌تواند به عنوان مثالی برای ساخت وسایلی باشد که حاوی نقشه‌های خود هستند یا سوابق الکترونیکی بهداشتی را در ایمپلنت‌های پزشکی قرار دارد.

پژوهشگران این پروژه معتقداند این روش ذخیره‌سازی اطلاعات در مقایسه با روش‌های رایج نظیر ذخیره‌سازی روی هارددیسک‌ها فضای کمتری نیاز داشته به طوری که این روش جدید ذخیره داده‌های دی‌ان‌ای یک روز می‌تواند برای ذخیره اطلاعات دیجیتال به شکل‌های دلخواه استفاده شود. محقق این پروژه معتقد است که با این دستاورد امکان پنهان کردن اطلاعات در اجسام مشترک وجود دارد.

تلاش برای مهار کد دی‌ان‌ای، که طبیعت میلیاردها سال برای ذخیره و تکثیر اطلاعات زیستی از آن استفاده کرده است،به یک زمینه تحقیقاتی با رشد سریع تبدیل شده است که زیست‌شناسی مولکولی و فناوری‌نانو را با هم ترکیب نموده است.

پیش‌بینی می‌شود تا سال 2025 انسان‌ها بیش از 160 زتابایت اطلاعات تولید کنند که بایت‌های دیجیتال آن بیشتر از ستاره‌های موجود در جهان است.  فناوری ساخت حافظه در جهان به حد خود رسیده و باید از روش‌های جدیدی برای ذخیره‌سازی اطلاعات استفاده کرد. یکی از این روش‌ها استفاده از بازهای موجود در رشته دی‌ان‌ای است.

منبع : https://www.wsj.com/articles/scientists-store-data-in-synthetic-dna-embedded-in-a-plastic-bunny-11575907200

نظر شما