همگرایی زیست‌شناسی مصنوعی و الکترونیک برای ساخت تراشه‌ای با قابلیت شناسایی ویروس

تاریخ : ۰۲ دی ۱۳۹۸

تعداد بازدید : ۸۹۴

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

یک تیم تحقیقات بین المللی از کانادا و آمریکا با استفاده از ترکیب دو فناوری موفق به ساخت تراشه‌ای برای تشخیص ویروس زیکا شده است.

یک تیم تحقیقات بین‌المللی موفق به ساخت مداری شده که با استفاده الکترودهای نانومقیاس خود می‌تواند کار شناسایی ویروس‌ها را انجام دهد. این گروه تحقیقاتی از دانشگاه تورنتو با همکاری پژوهشگرانی از دانشگاه ایالتی آریزونا موفق به اتصال مدار ژنی به الکترود شدند که برای این کار از زیست‌شناسی سنتزی بدون سلول استفاده کردند. این سامانه یک زیست‌حسگر نانویی بوده که می‌توان از آن برای تشخیص ویروس زیکا استفاده کرد.

نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای با عنوان A multiplexed, electrochemical interface for gene-circuit-based sensors در نشریه Nature Chemistry به چاپ رسیده است.

پژوهشگران این پروژه با استفاده از این اینترفیس الکتروشیمیایی سامانه زیست‌ هیبریدی ساختند که در آن از آنزیم‌های گزارش‌دهنده غیرنوری استفاده شده بوده و می‌توانست در شانزده میکرولیتر سیال با استفاده از الکترودهای الگودار که روی تراشه‌ای قرار دارد، فرآیند شناسایی را انجام دهد. کیت پردی از محققان این پروژه می‌گوید: « این اولین نمونه از اتصال ژن به الکترودها است و یک ابزار هیجان‌انگیز برای تبدیل اطلاعات زیستی به سیگنال الکتریکی است.»پردی که استادیار گروه علوم دارویی در دانشگاه تورنتو بوده و گروه تحقیقاتی وی متخصص توسعه فناوری تشخیصی بدون سلول‌ است.  نتایج کار گروه تحقیقاتی پری در سال 2016 وقتی که او و همکارانش بستری را برای شناسایی سریع و کم هزینه ویروس زیکا ایجاد می‌کردند، مورد توجه قرار گرفت. آوردن ظرفیت تشخیص ویروس زیکا به خارج از کلینیک‌، نیاز به یک گام اساسی رو به جلو بود اما رویکرد مبتنی بر سیگنال‌دهی نوری برای این کار کافی نبود.

الکساندر گرین از محققان دانشگاه ایالتی آریزونا می‌گوید: « این سیستم جدید ما را قادر می‌سازد تا سیگنال‌های مختلفی را به صورت همزمان شناسایی کنیم که این کار برای رصد و پیمایش بیماری‌ها ضروری است. این فناوری به گونه‌ای طراحی شده که در آینده می‌تواند با تلفن‌های همراه جفت شده و توسط کاربر در هر جایی استفاده شود.»

این که زیست‌شناسی سنتزی می‌تواند منجربه ساخت چنین دستگاهی شود، موضوع جالب توجهی است.

منبع : https://phys.org/news/2019-11-scientists-electrochemical-platform-cell-free-synthetic.html

نظر شما