افراد معلول نیز می‌توانند با BCI به راحتی بنویسند!

تاریخ : ۰۵ دی ۱۳۹۸

تعداد بازدید : ۷۶۷

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

رابط مغز و کامپیوتری ساخته شده که با سرعت بسیار بالایی به فرد معلول امکان نگارش می‌دهد. با این فناوری یک فرد معلول موفق به نوشتن 66 کاراکتر در دقیقه شد.

یک گروه تحقیقاتی نشان دادند که افراد معمول می‌توانند با استفاده از فکر خود بنویسند. نتایج یافته‌های آنها نشان داد که با این روش می‌توان با سرعتی دو برابر بیشتر از رو‌ش‌های پیشین، نوشت.

افرادی که به دلیل سکته مغزی دچار مشکل حرکتی هستند گاهی به حدی محدودیت دارند که نمی‌توانند حتی یک جمله را بنویسند. در مطالعات پیشین محققان نشان داده بودند که با کاشت الکترود در مغز این بیماران می‌توان به آنها کمک کرد که برخی کلمات را بنویسند. در این پژوهش‌ها تا 39 کاراکتر در دقیقه امکان نوشتن فراهم شده بود اما این سرعت بسیار کم است به طوری که سه برابر آهسته‌تر از نگارش رایج با دست است.

در این آزمایش جدید، محققان از یک داوطلب که دچار معلولیت بود برای نگارش با فکر استفاده کردند. آنها با استفاده از فعالیت‌های مغز وی، یک مدل کامپیوتری موسوم به شبکه نرونی را آموزش دادند تا بتواند فرمان‌های مغز وی را بخواند. با این کار امکان تشخیص قصد بیمار با استفاده از کامپیوتر فراهم شود.

نتایج کار محققان نشان داد که داوطلب با استفاده از این رابط مغز  و کامپیوتر می‌تواند با سرعت 66 کاراکتر در دقیقه و با دقت 95 درصد بنویسد.

نتایج این پروژه در نشست سالانه the Society for Neuroscience ارائه شد.

محققان انتظار دارند که سرعت این فرآیند با تمرین کردن، افزایش یابد. با بهبود این فناوری کاربرد می‌تواند سرعت و دقت بالاتری را تجربه کند.

رابط‌های مغز  و کامپیوتر به افراد امکان می‌دهد ورودی‌های کامپیوتر را با ذهن خود کنترل کنند. در حالی که این فناوری در مراحل اولیه خود است، اما آینده این فناوری بسیار روشن است به حدی که حتی ایلان ماسک رئیس شرکت اسپیس ایکس و بنیانگذار شرکت تسلا موتورز”نیز به آینده این فناوری امیدوار و گفته است این فناوری باعث ایجاد انقلابی در نحوه تعامل با دنیای مجازی خواهد شد.

 

منبع : https://www.sciencemag.org/news/2019/10/ai-allows-paralyzed-person-handwrite-his-mind

نظر شما