«دندان روی تراشه» گامی به سوی تحول در دندانپزشکی

تاریخ : ۰۲ بهمن ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۸۷۴

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

با ساخت «دندان روی تراشه» محققان می‌توانند اطلاعات بیشتری از مشکلات و آسیب‌های وارد شده به دندان به دست اورده و روش‌های درمانی بهتری ارائه کنند.

دندان روی تراشه می‌تواند به شخصی‌تر شدن دندانپزشکی کمک کند و در نتیجه  به دندانپزشک کمک ‌کند تا روی مواد پرکننده دندان تحقیقات بیشتری انجام شده و براساس اطلاعات خود بیمار و با توجه به شرایط دهان و دندان بیمار اقدام به استفاده از مواد پرکننده کند.

به تازگی محققان یک سیستم دندانی کوچک طراحی کرده‌اند که از یک لایه نازک از مولار انسانی بوده که بین اسلایدها شفاف قرار داده شده و با کانال‌های ریز محاط شده به طوری که مایعات از طریق این حفره‌ها جریان پیدا می‌کند. ابزاری که این گروه تحقیقاتی ساخته است، شبیه به دندان انسان بوده که به مایعات و باکتری‌ها اجازه می‌دهد تا میان این حفره‌ها حرکت کنند و به داخل دندان برسند.

پیش از این دانشمندان اندام‌هایی نظیر کبد و ریه را روی تراشه قرار داده بودند و این اولین باری است که یک سیستم دندان روی تراشه ایجاد شده است.

نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای با عنوان  "The tooth on-a-chip: a microphysiologic model system mimicking the biologic interface of the tooth with biomaterials" در نشریه Lab on a Chip به چاپ رسیده است.

لوئیز برتاسونی از محققان این پروژه می‌گوید: « پرکردن حفره دندانی آن طور که لازم است، عمل نمی‌کند. این مواد حداکثر بین 5 تا 7 سال دوام دارند و سپس شکسته می‌شوند. این دستگاه به ما کمک می‌کند تا با ارائه یک نمای نزدیک از انچه که در انجا اتفاق می‌افتد، دقیقا مطلع شویم. بنابراین می‌توان با نتایج این کار دریابیم که بهترین ماده پرکننده برای هر دندان کدام است.»

این دستگاه به گونه‌ای طراحی شده است که دانشمندان را یاری می‌کند تا درک بهتری از درون سلول‌های دندانی در محیط طبیعی داشته باشند و از آسیب‌ها و روش‌های درمانی دندان مطلع شوند. به اعتقاد محققان این فناوری یک پنجره جدید برای مراقبت از دندان باز می‌کند.

منبع : https://www.nanowerk.com/news2/biotech/newsid=54278.php

نظر شما