رابط مغز و کامپیوتر که به صورت شانه روی سر قرار می‌گیرد

تاریخ : ۲۲ دی ۱۳۹۸

تعداد بازدید : ۷۲۵

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

استارت‌آپ نکست‌مایند (NextMind) موفق به ساخت رابط مغز و کامپیوتری شده که به صورت غیرتهاجمی عمل کرده و نیاز به جراحی ندارد. این دستگاه همانند شانه روی سر قرار می‌گیرد.

یک گروه از استارت‌آپ‌ها تلاش دارند تا فناوری رابط مغز و کامپیوتر را به گونه ای توسعه دهند که بتوان بدون نیاز به جراحی از آنها استفاده کرد.

زمانی که صید کویدر در نمایشگاه سالانه استارت‌آپ‌ها در هیلنسکی یک کلاه را به سر گذاشت و ادعا کرد که دوره جدیدی در حوزه کنترل با ذهن آغاز شده است، هیچ کس تصور نکرد که او دیوانه شده است. کویدر یکی از کارآفرینان حوزه رابط مغز و کامپیوتر است.

کویدر استارت‌آپی به نام نکست‌مایند را راه‌اندازی  کرده است که تا یک رابط عصبی غیرتهاجمی را تجاری‌سازی کند. این رابط می‌تواند امواج مغز را به داده‌هایی تبدیل کرده و از آن برای کارهایی نظیر ارسال پیامک مبتنی بر فکر استفاده شود.

 این فناوری نیاز به جراحی ندارد و از سوی دیگر بسیار ارزان و ایمنی بوده و تنها با فشار دکمه نرم‌افزار کار می‌کند و دیگر نیاز به باز کردن جمجمه نیست.

دستگه نکست‌مایند در اصل یک الکتروانسفالوگرام است که قابل پوشیدن بوده و می‌تواند سیگنال‌های الکتریکی مغز را ثبت کند. این دستگاه با استفاده از الکترود‌های خشک کار می‌کند که به تازگی توسط محققان ابداع شده است.

این رابط مغز و کامپیوتر اندکی شبیه به شانه بوده که درون موی سر قرار می‌گیرد. بنابراین الکترودها روی کورتکس مغز قرار داده می‌شود تا بتواند اطلاعات را از مغز بخواند.

این دستگاه به گونه‌ای طراحی شده که بتواند توسط هر کسی مورد استفاده قرار گیرد اما اگر شخصی برای استفاده از آن تمرین کرده باشد، این دستگاه سریع تر عمل می‌کند.

نکست‌مایند تنها شرکتی نیست که سعی در تولید رابط مغز و کامپیوتر غیرتهاجمی کرده است. شرکت کنترل‌لبز نیز از جمله این شرکت‌ها است که سال گذشته کیت غیر تهاجمی رابط مغز و کامپیوتر تولید کرد. این سامانه نیز به الکترودهای خشک مجهز بوده و می‌تواند سیگنال‌هایی از سیستم عصبی جمع‌آوری کند. این شرکت در ماه سپتامبر توسط شرکت فیس‌بوک خریداری شد.

 

منبع : https://www.wired.com/story/nextmind-noninvasive-brain-computer-interface/

نظر شما