« زیست‌چاپ حجمی» روشی برای تولید سریع بافت

تاریخ : ۲۳ دی ۱۳۹۸

تعداد بازدید : ۴۴۷

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان روشی به نام زیست‌چاپ حجمی ارائه کردند که در آن امکان تولید بافت با سرعت بالا و دقت قابل توجهی وجود دارد.

مهندسان بافت می‌توانند بافت‌ها و اندام‌های مصنوعی را برای انجام آزمایش‌های دارویی، ترمیم بافت آسیب‌دیده و حتی جایگزینی کامل اندام‌ها در بدن انسان ایجاد کنند. با این حال روش‌های ساخت فعلی توانایی محدودی برای تولید اشکال آزاد و دستیابی به قابلیت زنده‌ماندن طولانی مدت دارند.

محققان آزمایشگاه دستگاه‌های فتونیک کاربردی در EPFL با همکاری محققانی از دانشگاه اولترخت یک روش نوری ارائه کردند که در آن فقط چند ثانیه طول می‌کشد تا شکل بافت پیچیده با استفاده از یک هیدروژل زیست‌سازگار و با کمک سلول‌های بنیادی ایجاد شود. در این روش با افزودن سلول‌های آندوتلیال، بافت حاصل را می‌توان به عروق مجهز کرد.

این تیم تحقیقاتی مقاله‌ای در نشریه Advanced Materials  منتشر کردند که در آن روش چاپ با قدرت تفکیک بالا ارائه شده است. این روش می‌تواند مهندسی سلولی را تغییر داده و به مهندسان این امکان را دهد که اندام‌های زیست‌چاپ کاربردی تولید کنند.

به این روش زیست‌چاپ حجمی گفته می‌شود که در آن از تابش لیزر برای چاپ استفاده می‌شود. محققان این پرتو لیزر را به یک هیدروژل حاوی سلول‌های بنیادی در حال چرخش اضافه می‌کنند که این کار موجب شکل‌دهی به بافت می‌شود. پس از گذشت چند ثانیه یک شکل پیچیده سه بعدی ظاهر می‌شود که در ژل معلق است.

 سلول‌های بنیادی موجود در هیدروژل تا حد زیادی تحت تاثیر این فرآیند قرار ندارند و محققان می‌توان در قدم بعد سلول‌های اندوتلیال را برای ایجاد عروق به بافت اضافه کنند.

پژوهشگران نشان دادند که می‌توان بافتی با ابعاد چند سانتی‌متر ایجاد کنند که این بافت از نظر بالینی قابل استفاده و مفید است. نمونه‌هایی که این گروه تولید کردند شامل دریچه قلب، منیسک و قسمت‌های پیچیده از استخوان ران است. انها همچنین قادر به ساختن ساختارهای درهم‌ تنیده بودند.

برخلاف زیست‌چاپ‌های معمولی، که روش لایه‌به‌لایه کُند هستند، این روش بسیار سریع بوده و آزادی در طراحی دارد بدون این که زنده‌بودن سلول‌ها را به خطر بی‌اندازد.

 

منبع : https://www.news-medical.net/news/20190826/New-bioprinting-method-takes-just-a-few-seconds-to-sculpt-complex-tissue-shapes.aspx

نظر شما