توسعه زیست‌حسگر ناظر بر سطح اکسیژن بافت

تاریخ : ۱۶ بهمن ۱۳۹۸

تعداد بازدید : ۵۵۷

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

شرکت پروفیوزا با دریافت نشان CE برای زیست‌حسگر پایش سطح اکسیژن بافت بدن، موفق به صادرات این زیست‌حسگر شده است. این حسگر قابل کاشت در بدن می‌تواند برای جلوگیری از قطع عضو در صورت کاهش سطح اکسیژن بافت استفاده شود.

سه سال بعد از ساخت زیست‌حسگر پروفیوزا (Profusa) برای اندازه‌گیری میزان اکسیژن بافت، این حسگر موفق به دریافت نشان CE شده است. با دریافت این نشان، این زیست‌حسگر می‌تواند مجوز ترخیص کالا از گمرگ اتحادیه اروپا را دریافت کند.

 این زیست‌حسگر که یک دستگاه بی‌سیم است، داده‌های وسیع‌تری را به پزشکان ارائه داده و به بیماران کمک می‌کند تا سطح اکسیژن در اندام‌ها را بهتر رصد کنند.

پلتفورم تعیین اکسیژن لومی (Lumee) برای نظارت بر بافت‌های در معرض خطر میزان پایین اکسیژن طراحی شده است، اتفاقی که معمولا در بیماران مبتلا به بیماری شریان جانبی (PAD) و ایسکمی مزمن اندام دیده می شود.

تنها در آمریکا 8.5 بیمار مبتلا به PAD وجود دارد که با باریک شدن شریان‌های جانبی به ویژه در پاها همراه است. ایسکمی مزمن اندام، مرحله پیشرفته‌ PAD است که در آن کاهش خون‌رسانی به اندام‌ها می‌تواند منجر به عواضی قانقاریا و قطع عضو شود.

بنابراین نظارت بر میزان اکسیژن بافت در اندام‌های مبتلا به PAD می‌تواند به پزشکان کمک کند تا زودتر بیماری را تشخیص داده و مانع از پیشرفت بیماری و قطع عضو شود.

 سیستم لومی یک حسگر بسیار کوچک است با قطر 5 میلی‌متر از جنس هیدروژل بوده و به صورت ایمپلنت در بدن قرار داده می‌شود. این حسگر زیرپوست قرار می‌گیرد و به صورت تزریق وارد بدن می‌شود.

 پس از قرار گرفتن در زیرپوست، به صورت یک برچسب بی‌سیم اطلاعات را به بیرون از بدن ارسال می‌کند. این حسگر نور فلورسانت ساطع شده را دریافت کرده و از آن برای تعیین غلظت مولکول‌های اکسیژن استفاده می‌کند. این داده در نهایت به یک تبلت ارسال می شود و در نهایت پایش و نظارت اکسیژن در خون در زمان واقعی صورت می‌گیرد.

این فناوری نسبت به سیستم قبلی که در آن بیماران مجبور بودند یک ابزار خوانش دستی را حمل کنند، یک پیشرفت محسوب می‌شود. نسخه بی‌سیم داده‌های بیشتری را نسبت به نسخه قبلی ارائه می‌دهد.

منبع : https://www.fiercebiotech.com/medtech/profusa-s-wireless-injectable-oxygen-biosensor-nabs-ce-mark

نظر شما