دستگاهی که از روی پوست، قند خون را اندازه‌گیری می‌کند

تاریخ : ۱۷ بهمن ۱۳۹۸

تعداد بازدید : ۵۴۱

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

دستگاه رومیزی ساخته شده که در آن از طیف‌سنجی رامان برای خوانش گلوکز بدن استفاده می شود در حالی که نیاز به سوراخ کردن پوست و گرفتن نمونه خون نیست.

پژوهشگران موسسه فناوری ماساچوست (MIT) دستگاهی برای تعیین سطح قند خون برای بیماران دیابتی ساخته‌اند که بی‌نیاز از سوراخ کردن پوست و گرفتن نمونه خون است. این دستگاه بدون سوراخ کردن پوست و تنها از روی پوست قادر به اندازه‌گیری سطح قند خون است.

برای مدیریت دیابت، مبتلایان به این بیماری باید در طول روز چند نوبت آزمایش خون بدهند که این کار دردآور است. برای حل این مشکل محققان موسسه فناوری ماساچوست از پرتو مادون قرمز برای خوانش میزان گلوکز خون استفاده کردند.

در این سامانه جدید، از طیف‌سنجی رامان به صورت غیرتهاجمی استفاده می شود به طوری که این طیف‌سنج نزدیک پوست قرار می‌گیرد تا با تابش پرتو مادون قرمز بتواند مایع بینابینی محاط کننده سلول‌ها را پایش کرده و میزان گلوکز را اندازه‌گیری کند.

در این فرآیند جدید، نور مادون قرمز از زاویه 60 به پوست تابیده می‌شود در حالی که الیافی روی پوست قرار داده شده است. نور به مولکول‌های بافت برخورد کرده و به الیاف نیز برخورد می‌کند که منجر به تولید سیگنال‌های رامان قوی مربوط به گلوکز می شود.

این گروه تحقیقاتی اقدام به انجام آزمایش روی خوک‌ها کردند، نتایج نشان داد که بعد از 10 تا 15 دقیقه کالیبراسیون، تا یک ساعت دستگاه با دقت بالایی خوانش میزان گلوکز را انجام می‌دهد. صحت این نتایج با نمونه خون گرفته شده از خوک مقایسه شد.

محققان معتقداند که این یک پیشرفت بزرگ نسبت به کارهای قبلی است، جایی که باید سطح گلوکز را با مقایسه سیگنال‌های رامان اندازه‌گیری شده با مقدار مرجع به دست آورد. این روش نیاز به کالیبراسیون منظم دارد.

پیتر سو از محققان اصلی این پروژه می‌گوید: « این اولین باری است که سیگنال‌های گلوکز از طریق بافت و به روش ترانسدرمال به صورت مستقیم به دست می‌آید.»

در حال حاضر این دستگاه به اندازه یک چاپگر رومیزی بوده و بسیار غیرتهاجمی‌تر از روش‌های رایج است که در آن لازم به سوراخ کردن پوست است. در این روش تنها دست به بدنه دستگاه چسبانده می‌شود تا خوانش انجام شود.

منبع : https://newatlas.com/medical/non-invasive-machine-blood-glucose/

نظر شما