تولید زیست‌جوهرهایی برای چاپ سه بعدی

تاریخ : ۱۹ بهمن ۱۳۹۸

تعداد بازدید : ۴۳۷

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

یک شرکت فنلاندی زیست‌جوهرهایی برای چاپ سه بعدی ساختارهای زیستی ارائه کرده است. این جوهر هیدروژلی برای رشد سه بعدی سلول‌ها قابل استفاده است.

یو‌پی‌ام یک شرکت فنلاندی در حوزه انرژی و مواد جایگزین است. این شرکت طیف وسیعی از زیست‌جوهرها موسوم به گروینک را تولید کرده است. این جوهرها برای استفاده در حوزه‌های مختلف زیست‌چاپ سه بعدی نظیر مهندسی بافت و پزشکی احیاء کننده استفاده می‌شود.

گروینک از دسته هیدروژل‌های مشتق غیرحیوانی است که از محیط داخل بدن برای پشتیبانی از رشد سلول‌ها و تخصصی شدن استفاده می‌کند.

یو‌پی‌ام که در سال 1996 تاسیس شده است، محصولات زیستی پایدار مبتنی بر چوب تولید می‌کند که کاربردهای پزشکی دارد. در خط تولید این شرکت هیدروژل‌هایی تولید می‌شود که برای کشت و تحقیق ساختارهای سه بعدی سلولی استفاده می‌شود.

در سال 2018 این شرکت فیلامنت زیست‌کامپوزیت قابل بازیافتی را برای چاپگرهای سه بعدی FDM 3D  وUPM Formi 3D تولید و به بازار عرضه کرد که در آنها از الیاف سلولز و زیست‌پلیمرها استفاده شده است.

سال گذشته این شرکت زیست‌فناوری و یکی از شرکت‌های تابع آن به همراه شرکت تولید کننده روبات از فیلامنت‌های قابل بازیافت این شرکت در ساخت قطعات بزرگ و مبلمان استفاده کردند.

براساس اطلاعات منتشر شده توسط یو‌پی‌ام، در این زیست‌جوهر دو بخش اصلی وجود دارد که یکی آب و دیگری نانوفیبریل است. این ساختار یکپارچه برای تولید ماتریکسی استفاده می شود که میزبان سلول‌ها است. محصول دیگری به نام گرودکسA نیز از سوی این شرکت معرفی شده است. این هیدروژل برای اتصال مولکول‌های زیستی عامل‌دار از جمله پروتئین‌ها، پپتیدها و آنتی‌بیوتیک‌ها برای کشت سه بعدی سلولی استفاده می شود.

در حال حاضر مواد گرولینک در سه دسته مختلف هستند، دسته اول گروینک Nبوده که یک زیست‌جوهر مات طبیعی است که در آن از نانوفیبریل سلولزی خالص استفاده شده است. دسته دوم گروینک T است که یک زیست‌جوهر سلولی نانوفیبریلی آنیونیک بوده و برای کاربردهای پیشرفته طراحی شده است. این جوهر می‌تواند به ساختارهای چاپی صلب متصل شود. دسته سوم گروینک ALG است که در آن زیست‌جوهر مبتنی بر سلولز نانوفیبریلی به همراه آلژینات استفاده شده است.

 

منبع : https://3dprintingindustry.com/news/upm-launches-growink-3d-bioprinting-materials-168110/

نظر شما