zEEG، رابطی برای پایش فعالیت های مغز

تاریخ : ۰۶ فروردین ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۷۲۳

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

شرکت زتو (Zeto) موفق به ساخت هدستی شده که به سادگی می‌تواند فعالیت‌های مغز را پایش کند.

یکی از ابزارهای رایج برای شناسایی فعالیت‌های الکتریکی مغز، الکتروانسفالوگرام است که به EEG شهرت دارد. با این حال استفاده از این ابزار چالش‌هایی به همراه دارد چرا که استفاده از آن مستلزم به کار گیری الکترود در بخش‌های خاصی از مغز بیمار است که این کار به تکنسین کارآزموده نیاز داشته و همچنین ریسک بالا را نیز به همراه دارد.

زتو (Zeto) یکی از شرکت‌های مستقر در سانتا کلار کالیفرنیا است که امیدوار است بتواند EEG را ساده‌سازی کرده تا بتوان از آن در جاهای مختلفی استفاده کرد.

این شرکت به تازگی محصولی به نام zEEG به بازار عرضه کرده است که به عنوان محصول پرچمدار این شرکت شناخته می‌شود. این محصول یک هدست بوده که به سادگی قابل استفاده است و نیاز به هیچ نوع آماده‌سازی خاصی ندارد و کاربر به راحتی می‌تواند از آن استفاده نماید.

این ابزار به یک فضای ابری متصل می‌شود و در نتیجه می‌تواند داده‌ها را به سرعت در این فضا بارگزاری کرد تا عصب‌شناس بتواند این داده‌ها را تفسیر کند. این هدست با استفاده از 20 الکترود خشک که روی سر قرار می‌گیرد می‌تواند پایش فعالیت‌های الکتریکی مغز را انجام دهد.

در این فناوری از ترکیب الکترودها و نواوری‌های مختلف استفاده شده است. به گفته این شرکت، فناوری پشت این ZEEG ترکیبی از مواد الکترود اختصاصی و تکنیک‌های الکتریکی نوآورانه مانند فناوری فعال الکترود (AET) و نویزگیر دینامیک (DNC) است. سه مطالعه جداگانه در ۵۰ مورد نشان داد که کیفیت سیگنال EEG دستگاه نسبت به سیستمهای EEG سنتی دارای تاییدیه FDA کمتر نیست.

محصول zEEG در سال گذشته برای استفاده های بالینی به FDA معرفی شد، و این محصول، اولین هدست EEG الکترود خشک واقعی است که دارای چراغ سبز تنظیم کننده است. Zeto همچنین اخیراً اعلام کرد که ۷.۳ میلیون دلار سرمایه در سرمایه گذاری نوع A جمع آوری کرده است و این مبلغ برای تسریع در تجاری سازی هدست zEEG و تولید محصولات جدید برای گسترش سبد سهام شرکت استفاده می شود.

آسوین گوناسکار مدیر ارشد اجرایی و بنیانگذار Zeto گفت: “از زمان راه اندازی تجارت ما، ما چندین مشتری پیدا کردیم که محصول را دوست دارند و از آن با نرخ های بالایی استفاده می‌کنند. ما خوشحالیم که بازار محصول را برای ZEEG پیدا کردیم. هدف ما ارائه یکپارچه‌ترین و هوشمندانه‌ترین تجربه EEG برای هر نوع نیاز بالینی است. محصولات فعلی مورد نیاز کاربران نیستند و Zeto در حال ساخت مجموعه ای از محصولات مناسب و بصری برای از بین بردن فعالیت‌های پر زحمت وقت‌گیر در EEG سنتی است.

 

منبع : https://www.medgadget.com/2020/03/zeeg-an-easy-to-wear-eeg-headset.html

نظر شما