نقش فناوری توالی‌یابیDNA در غربالگری مبتلایان به ویروس کرونا

تاریخ : ۲۳ فروردین ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۳۳۷

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

با توالی‌یابی DNA افرادی که علائم حاد کرونا دارند و مقایسه این نتایج با توالی DNA کسانی که علائم خفیفی دارند، احتمالا بتوان ابزاری برای غربالگری افراد آسیب‌پذیر در برابر کرونا ایجاد کرد.

دانشمندان باید شروع به توالی‌یابی DNA بیماران مبتلا به ویروس کرونا کنند، لازم است که تفاوت DNA میان بیمارانی که به شدت به کرونا مبتلا شده‌اند و آنهایی که علائم خفیفی نشان داده‌اند، بررسی شود. این موضوع به دانشمندان امکان می‌دهد که پیش‌بینی کنند چه کسانی نسبت به ویروس کووید 19 آسیب‌پذیرتر هستند و مسائل ایمنی را برای این دسته از افراد با شدت بیشتری رعایت کنند. این موضوع باید پیش از کشف واکسن مناسب برای مقابله با ویروس کرونا انجام شود.

یکی از مسائل مهم این است که محققان به بررسی تغییرات کلیدی DNA در افراد جوانی که به شدت به کرونا مبتلا شده‌اند، بپردازند؛ کسانی که پیش از ابتلا ظاهرا بسیار سالم به نظر می‌رسیدند. با این توالی‌یابی می‌توان پزشکان و پرستارانی که نسبت به ویروس کرونا آسیب‌پذیرتر هستند را شناسایی کرد و آنها را از خط مقدم خارج نمود.

البته هنوز نمی‌توان گفت که آیا پیش‌بینی دقیق امکان‌پذیر است یا خیر، دانشمندان حتی نمی‌دانند که آیا ایجاد علائم شدید کرونا در افراد به توالی‌ ژن‌های آنها ربط دارد یا خیر، اما با این حال می‌توان با استفاده از توالی‌یابی DNA به این سوالات پاسخ داد.

لازم است تا کلیه ژنوم‌های قربانیان ویروس کرونا را که نیاز به مراقبت ویژه دارند، مشخص شود و توالی ‌ژن‌های آنها با کسانی که علائم خفیف دارند مقایسه شود. با داشتن تنها چند هزار ژنوم از هر دسته می‌توان به سرعت فهمید که این ارتباط به چه صورت است.

ممکن است یک یا دو ژن دخیل باشد، شاید هم ژن‌های مربوط به سیستم ایمنی در برخی بیماران آسیب‌دیده باشد یا ژن‌های مربوط به سطح سلول‌های ریه در بیماران دچار مشکل شده باشد و این تغییرات موجب بروز علائم شدید کرونا در این بیماران باشد.

در صورتی که چنین ارتباطی میان چند ژن و بروز علائم حاد وجود داشته باشد، با یک آزمایش ساده می‌توان افراد را غربالگری کرد. اما اگر هزاران ژن درگیر باشند، ترکیب پیچیده‌ای از ژن‌های ریه دخالت داشته باشند یا شکل مجاری تنفسی در این رفتار دخالت داشته باشند، آنگاه نیاز به زمان طولانی‌تری برای غربالگری است.

بنابراین، می‌توان گفت که فناوری توالی‌یابی DNA می‌تواند ابزاری مناسب برای غربالگری بیماران کرونایی باشد و بتوان از این فناوری برای جداسازی افراد آسیب‌پذیرتر استفاده کرد.

منبع : https://theconversation.com/coronavirus-sequencing-the-dna-of-patients-screened-for-coronavirus-might-save-lives-133834

نظر شما