محصول استارت‌آپی برای تشخیص کرونا از روی الگوی تنفسی

تاریخ : ۲۴ فروردین ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۵۹۷

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

مچ‌بند ردیاب سلامت توسط استارت‌آپی ساخته شده که برای رصد وضعیت و الگوی تنفس فرد استفاده می‌شود. پایش الگوی تنفسی می‌تواند برای تشخیص ویروس کرونا در کاربر استفاده شود.

استارت‌آپ ووپ (Whoop) اقدام به توسعه مچ‌بند ردیاب سلامت کرده است که با استفاده از آن می‌توان اطلاعات جالب توجهی از بیماران مبتلا به کرونا جمع‌آوری کرد. به نظر می رسد که شیوع بیماری کرونا تنها با استفاده از یک روش و رویکرد قابل مهار نباشد و به همین دلیل فناوری‌های مشابه با این مچ‌بند می‌تواند به کمک دانشمندان و محققان بی‌آید.

 

یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه کوئینزلند با همکاری یک کلینیک در کلیوند از داده‌های جمع‌آوری شده توسط این مچ‌بند برای رصد بیماران مبتلا به کرونا استفاده کرده‌اند تا تغییرات تنفسی در این افراد در طول زمان مشخص شود.

 

 اطلاعات با استفاده از سخت‌افزار WHOOP’s 3.0 جمع‌آوری شده است، سخت‌افزاری که مورد تایید دانشگاه آریزونا قرار گرفته است. این سخت‌افزار به صورت ویژه برای مشخص کردن میزان تنفس در خواب طراحی و ساخته شده است و در نتیجه با استفاده از اطلاعات به دست آمده از این دستگاه می‌توان درباره خواب کاربر قضاوت کرد. از آنجایی که دقت تشخیص با استفاده از این ابزار بسیار بالا است، بنابراین این ابزار به محققان اجازه پایش مستمر وضعیت تنفس را در افراد می‌دهد و در نتیجه می‌توان گفت از این اطلاعات می‌توان برای شناسایی بیماران مبتلا به ویروس کووید 19 استفاده کرد.

 

ویروس کرونا معمولا روی بخش پایینی سیستم تنفسی  تاثیر می‌گذارد در حالی که در آنفولانزا و سرماخوردگی، مشکلات تنفسی مربوط به بخش فوقانی است. در نتیجه از این تفاوت می‌توان برای تفکیک کرونا از آنفولانزا و سرماخوردگی استفاده نمود.

 

البته این فناوری هنوز در مراحل اولیه تحقیقاتی قرار دارد و باید عملکرد فرضیه‌های این فناوری در مرحله میدانی مورد ارزیابی قرار گیرد. برای راستی‌آزمایی ادعای مربوط به این فناوری باید حداقل 500 مورد مبتلا به ویروس کووید 19 با این فناوری بررسی شوند.

 

برخلاف اپیدمی‌هایی که پیش از این رخ داده، ویروس کرونا زمانی شیوع پیدا کرده است که ما به شکل فزاینده‌ای از راهبردهای مبتنی بر اطلاعات برای حل چالش‌ها استفاده می‌کنیم و همچنین تعداد زیادی دستگاه سنج‌سلامت در اختیار داریم. این نوع فناوری‌ها به ما کمک می‌کند تا کنترل بهتری روی شیوع بیماری داشته باشیم.

منبع : https://techcrunch.com/2020/04/01/researchers-to-study-if-startups-wrist-worn-wearable-can-detect-early-covid-19-respiratory-issues/

نظر شما