بودجه ۴.۴ میلیون یورویی برای توسعه سخت‌افزاری شبیه مغز انسان

تاریخ : ۲۶ فروردین ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۶۵۴

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

یک تیم تحقیقات بین‌المللی با دریافت بودجه 4.4 میلیون یورویی به دنبال ارائه سخت‌افزار محاسباتی شبیه به مغز انسان است. در این سخت‌افزار از نرون‌ها، اسپین‌ترونیک و سیناپس‌ استفاده می‌شود.

پژوهشگران دانشگاه اروس با دریافت بودجه 4.4 میلیون یورویی از برنامه چارچوب اروپا و برنامه فناوری‌های نوظهور به دنبال توسعه این فناوری هستند. هدف از این پروژه، ارائه سیستم کامپیوتری نرومورفیک به عنوان سخت‌افزار هوش مصنوعی است تا در نهایت چیزی شبیه به مغز انسان ساخته شود.

 

مجموعه‌ای از این سامانه‌ها می‌تواند علمکرد محاسباتی سیستم‌های رایج را تا 100 هزار برابر افزایش دهد. این پروژه با نام SpinAge و با هماهنگی  فرشاد مرادی، استادیار دانشگاه اروس انجام می‌شود. در این پروژه یک تیم تحقیقات بین‌المللی نیز همکاری دارد.

 

وی می‌گوید: « چشم‌انداز این پروژه، ایجاد سیستم محاسبات عصبی  با استفاده از نرون‌های سیناپسی است که در اسپین‌ترونیک اجرا شده است. رویکرد از پایین به بالا برای طراحی و پیاده‌سازی قطعات محاسباتی اسپین‌ترونیک به کار گرفته شده تا در نهایت این قطعات با هم ادغام شوند.»

 

برخلاف سامانه‌های محاسباتی رایج، در این فناوری از یک راهبرد سخت‌افزاری جدید که بر ساختار مغز انسان متمرکز است، استفاده می‌شود ساختاری که در آنها سلول‌های عصبی، سیناپس‌ها و شبکه‌های نرونی مورد توجه قرار دارند.

 

مغز ما به طور کلی متفاوت از سیستم‌های کامپیوتری رایج است، از این‌رو در این پروژه تلاش می‌شود تا با الهام از مغز انسان سامانه محاسباتی ارائه شود که بسیار پیچیده‌تر از کامپیوترهای رایج بوده و مصرف انرژی کمتری داشته باشند. به عبارت دیگر، این یک فناوری کاملا جدید بوده که می‌تواند روش کار کامپیوترها را تغییر اساسی دهد.

 

مصرف انرژی از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که این موضوع سد بزرگ استفاده از هوش مصنوعی در آینده است به همین دلیل دانشمندان به دنبال ارائه سامانه‌های کم مصرف هستند.

منبع : https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-04/au-uns040820.php

نظر شما