توالی یابی DNA ویروس کرونا در بیماران بریتانیا

تاریخ : ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۲۵۷

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

بریتانیا به دنبال استفاده از فناوری توالی یابی نانوحفره ای برای ترسیم نقشه کل ژنوم ویروس کرونا است.

بریتانیا اتحاد توالی ژنوم کووید 19 را برای تجزیه و تحلیل در مقیاس وسیع ایجاد می‌کند. فناوری توالی‌یابی شرکت آکسفورد نانوپور (Oxford Nanopore)  از قابلیت توالی‌یابی سریع این شبکه پشتیبانی می‌کند.

 

بریتانیا به تازگی اتحادی برای توالی‌یابی ژنوم ویروس کرونا ایجاد کرده است که امکان تجزیه و تحلیل سریع، گسترده و در مقیاس بزرگ را از بیماران مبتلا به کووید 19 فراهم می‌کند.

 

این شبکه با هدف  تعیین توالی ویروس تمام نمونه‌های بیمارانی که تست کرونای آنها مثبت شده، فعالیت می‌کند. اطلاعات توالی‌یابی انجام شده دیدگاه‌های تازه‌ای ایجاد می‌کند تا محققان دریابند که این ویروس چگونه انتقال یافته و چطور جهش پیدا می‌کند.

 

شرکت آکسفورد نانوپور بسیار خوشحال است که یکی از تیم‌های شرکت‌کننده در این پروژه بوده و قرار است شرکت‌کنندگان از شهرهای مختلف نظیر بیرمنگام، لندن، ادینبورگ، گلاسکو، ناتینگهام، شفیلد، لیورپول، کاردیف، اکستر و کمبریج را پیشیبانی کند. توالی‌یابی نانوحفره‌ای می‌تواند ژنوم کل ویروس را  در مدت زمان 7 ساعت شناسایی کند. این کار با استفاده از دستگاه همراه موسوم به MinION یا با دستگاه رومیزی به نام GridION انجام می شود.

 

فعالیت شبکه ARTIC برای فعال سازی توالی‌یابی ویروس SARS-CoV-2  در بریتانیا و سراسر جهان بسیار مهم است. از زمان ارائه روش توالی‌یابی نانوحفره‌ای از ژانویه 2020 تا کنون، دستورالعمل این شبکه برای توالی‌یابی سریع ویروس SARS-CoV-2 اجرا شده است تا ویروسی که منشاء آن در چین بوده و اکنون سراسر جهان را در نوردیده، توالی‌یابی شود.

 

دستگاه MinION شرکت آکسفورد نانوپور برای توالی‌یابی ویروس‌های دیگر نظیر آنفولانزای پرندگان، تب‌زرد و تب لاسا نیز به کار گرفته شده است. همچنین این فناوری برای بیماری‌هایی با منشاء پاتوژن باکتریایی یا قارچی نیز استفاده شده است. این فناوری برای توالی‌یابی چندین شیوع مختلف نظیر زیکا در برزیل و ایبولا در گینه مورد استفاده قرار گرفته است.

 

اکسفورد نانوپور از گروه‌های مختلف در سراسر جهان برای بررسی ژنوم ویروس کووید 19 پشتیبانی می‌کند. طیف‌وسیعی از کارها از جمله توالی‌یابی کل ژنوم، آنالیز متاژنوم و توالی‌یابی مستقیم RNA با این فناوری انجام شده است.

منبع : https://nanoporetech.com/about-us/news/uk-creates-covid-19-genome-sequencing-alliance-large-scale-analysis-virus-oxford

نظر شما