رابط مغز و کامپیوتر برای بازیابی حس لاسمه در فرد معلول

تاریخ : ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۶۲۴

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

محققان رابط مغز و کامپیوتری ساختند که به فرد معلول که دچار آسیب نخاعی شده کمک می‌کند تا حس لامسه را تجربه کند.

در حالی که ما در زندگی از حس لامسه استفاده می‌کنیم، عده‌ای به دلیل آسیب فیزیکی قادر به استفاده از حس لامسه نیستند. پژوهشگران برای بازگرداندن حس لامسه در افرادی که دچار ضایعه نخایی یا آسیب‌های دیگر شده‌اند، رابط مغز و کامپیوتر ساخته‌اند.

 

در مقاله‌ای که پژوهشگران دانشگاه ایالتی اوهایو در نشریه Cell به چاپ رساندند، نشان دادند که می‌توان از رابط مغز و کامپیوتر برای کمک به بازیابی حس لامسه در افراد معلول استفاده کرد. این فناوری از سیگنال‌های نرونی استفاده می‌کند ، سیگنال‌هایی که بسیار ضعیف بوده اما با استفاده از سامانه فیدبک‌دهی مصنوعی تقویت شده و به کار گرفته می‌شود.

 

پاتریک گانزر از محققان این پروژه می‌گوید: « ما برای تقویت آگاهی نسبت به چیزی آن را لمس می‌کنیم و درک بهترین نسبت به آن پیدا می‌کنیم. در این پروژه ما تجربه چنین احساسی را بازیابی کردیم و بیمار مجددا با ترمیم اشکال ایجاد شده، از این حس استفاده کرد.»

 

فرد شرکت کننده در این پژوهش، یان بورخارت بود که در اثر تصادف در سال 2010 دچار آسیب نخاعی شد. در سال 2014 وی در پروژه‌ای به نام نرولایف همکاری کرد تا برخی ناتوانی‌های او در بازوی راست بازگردانده شود. به همین دلیل دستگاهی ساخته شد که از طریق سیستم الکترودهای قرار گرفته روی پوست و یک تراشه کوچک کامپیوتری روی کورتکس مغز او کاشته می‌شود بتواند حس لامسه را تجربه کند.

 

این سامانه که از سیم‌هایی برای ارسال سیگنال از مغز به عضله بهره‌مند است می‌تواند سیستم نخاع را دور بزند و به کاربر اجازه دهد تا روی بازوی خود کنترل داشته باشد به طوری که امکان بلند کردن یک فنجان قهوه یا زدن گیتار برای او فراهم شود.

 

معمولا در فردی که هیچ حسی در دست خود ندارد، هنوز  چند فیبر عصبی دست‌نخورده وجود دارد که می‌توان از آن استفاده کرد. محققان دریافتند که اگر چه بوخارت تقریبا هیچ حسی در دست نداشت اما هنگامی که پوست او را تحریک کردند سیگنالی ایجاد شد که به دلیل ضعیف بودن مغز قادر به حس آن نبود.

 

 این سامانه جدید به کاربر اجازه می‌دهد تا این سیگنال‌ها را درک کند. با توسعه این فناوری می‌توان به کاربر کمک کرد تا جسمی را بردارد.

منبع : https://medicalxpress.com/news/2020-04-brain-computer-interface-technology.html

نظر شما