ایجاد شکل در مغز افراد نابینا با رابط مغز و کامپیوتر

تاریخ : ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۵۵۴

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

یک گروه تحقیقاتی سامانه‌ای ارائه کردند که به فرد نابینا کمک می‌کند تا اشکال مختلف را در ذهن ببیند. این رابط با تحریک، جریان الکتریکی ایجاد کرد و این جریان منجر به تولید نور در سیستم عصبی می‌شود. ایجاد نقاط مختلف نوری، مانند پیکسل عمل کرده و به فرد کمک می‌کند تا این شکل را ببیند.

به تازگی پژوهشی روی استفاده از رابط مغز و کامپیوتر برای کمک به افراد نابینا انجام شده است. براساس مقاله‌ای که در نشریه Cell به چاپ رسیده است،  الگوهایی از جریان الکریکی به مغز فرد ارسال می‌شود تا پس از عبور از میان مغز بتواند شکل‌هایی در مغز ایجاد کند.

 

هرچند که این فناوری در ابتدای مسیر توسعه قرار دارد، اما ادوات قابل کاشت در بدن می‌تواند پتانسیل بالایی برای تحریک مغز و بازیابی دید در افراد نابینا داشته باشد.

 

این ایمپلنت‌ها که به عنوان پروتزهای بینایی شناخته می‌شوند روی کورتکس مغز قرار می‌گیرند تا با ایجاد الگوهایی موجب شوند فرد بتواند اشکالی را ببینید.

 

نسخه پیشرفته‌تر این پروتز می‌تواند مشابه پروتز حلزون در گوش عمل کرده و باعث تقویت عصب گوش داخلی شود که در نهایت شنوایی فرد ارتقاء یابد.

 

 

در این پروژه محققان با ایجاد جریان الکتریکی در مغز، موجب تشکیل فسفن در مغز شدند، نور بسیار کوچکی که گاهی مردم حتی در نبود نور واقعی نیز آن را احساس می‌کنند. وقتی در یک اتاق تاریک چشم خود را می‌مالید، نور سفیدی را می‌بینید که این در واقع فسفن است.

 

در سال 1755 دانشمندی نشان داد که تحریک مغز با برق می‌تواند موجب تشکیل فسفن شود و این حتی در افراد نابینا نیز اتفاق می‌افتد.

 

در دهه 1960 محققان این ایده را مطرح کردند که می‌توان پروتزهایی در مغز قرار داد که با تحریک مغز، فسفن ایجاد شود و با همگرایی فسفن‌ها می‌توان شکل در ذهن فرد بوجود آورد. انها چنین فرض کردند که تحریک نواحی مختلف مغز موجب تشکیل فسفن‌های مختلف شده و با تجمیع آنها، شکل در ذهن ایجاد می‌شود که این کار شبیه پیکسل‌های منفرد در کامپیوتر است که با کنار هم قرار گرفتن آنها شکل در نمایشگر ایجاد می‌شود.

 

این گروه تحقیقاتی آرایه‌هایی از الکترودها را روی سطح مغز قرار داده و با تحریک آنها فسفن های منفردی در نواحی مختلف ایجاد کردند که با هم تشکیل شکل می‌داد.

 

این گروه راهبرد دیگری را نیز پیش گرفتند، آنها جریان الکتریکی را روی الکترودها جارو کردند و با این کار شکل‌های قابل تشخیصی را در مغز ایجاد کردند. آنها با این روش موفق شدند فسفن‌ها را طوری در مغز ایجاد کنند که حروف S، Wو Z در مغز ایجاد شود. شرکت‌کنندگان در این پروژه با این روش موفق به دیدن اشکالی شدند که توسط محققان در مغز ایجاد شده بود.

منبع : https://www.livescience.com/drawing-letters-on-the-brain.html

نظر شما