تولید نانوژنراتور انعطاف‌پذیر و زیست‌تخریب‌پذیر از پیله ابریشم!

تاریخ : ۰۶ خرداد ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۱۴۸

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

یک گروه تحقیقاتی از کره‌جنوبی با استفاده از پیله ابریشم، نانوژنراتوری ساختند که قابل پوشیدن، انعطاف‌پذیر و زیست‌تخریب‌پذیر است. آنها این نانوژنراتور را با یک حسگر ترکیب کرده و در نهایت ابزاری ساختند که می‌تواند حرکات بدن انسان را رصد کند.

پژوهشگران دانشگاه سری موفق به ساخت حسگر متحرک زیست‌تخریب‌پذیر شدند که می‌تواند مسیر را برای تولید نانوحسگرهای قابل کاشت در بدن باز کند، حسگرهایی که در آینده این امکان را فراهم می‌کند که ورزشکاران حرفه‌ای بتوانند به شکل مطلوب‌تری حرکات خود را رصد کرده و از نتایج این رصد برای بهبود سریع فعالیت‌های خود استفاده کنند. همچنین این حسگر به محققان کمک می‌کند تا به افرادی که دچار زوال عقل شده‌اند کمک کرده تا کنترل بهتری روی این افراد اعمال شود.

 

در مقاله‌ای که این گروه تحقیقاتی در نشریه Nano Energy به چاپ رساندند، محققان موسسه فناوری پیشرفته سری با همکاری پژوهشگرانی از دانشگاه کیونگ هی در کره‌جنوبی جزئیات مربوط به توسعه این حسگر را منتشر کردند، حسگری با قابلیت رصد حرکات زیست‌پزشکی که می‌تواند با سیستم‌های هوش مصنوعی نیز جفت شود تا حرکات را تشخیص دهد.

 

فناوری ارائه شده در این پروژه از نوعی نانوژنراتور تریبوالکتریک بهره‌مند است، فناوری که در آن از حرکت بدن برای تولید مقادیر بسیار کم انرژی الکتریکی استفاده می‌شود. ترکیب این دو موجب می‌شود تا حسگر بتواند انرژی مورد نیاز خود را تامین کند و دیگر نیاز به مواد شیمیایی یا منبع انرژی خارجی نداشته باشد.

 

در این پروژه، محققان نانوژنراتور انعطاف‌پذیری و زیست‌تخریب‌پذیری را ساختند که دوام طولانی‌مدت دارد. این حسگر با استفاده از پسماندهای پیله ابریشم ساخته می‌شود. آنها از روش جدیدی برای ساخت این حسگر استفاده کردند که منجر به افزایش دوام دستگاه در محیط‌های سخت یا مرطوب می شود.

 

دکتر باسکار دودم رهبر این گروه تحقیقاتی می‌گوید: « ما هیجان‌زده هستیم که توانستیم پتانسیل‌های بالای نانوژنراتور ساخته شده از فیلم‌های ابریشیمی را به نمایش بگذاریم. این امکان وجود دارد که در محیط‌های سخت بتوان از این فناوری برای تولید انرژی استفاده کرد و در نهایت حسگر فعالیت‌های بدن را نیز رصد می‌کند.»

 

پروفسور راوی سیلوا از مدیران موسسه فناوری پیشرفته سری می‌گوید: « ما از دستاوردهای دودم در این پروژه بسیار خرسند هستیم. نتایج این پروژه راه پیشرفت برای توسعه فناوری نانوژنراتورهای انعطاف‌پذیر، قابل پوشیدن و زیست‌تخریب‌پذیر را باز می‌کند.»

منبع : https://phys.org/news/2020-05-implantable-biosensor-batteries.html

نظر شما