رابط مغز و کامپیوتر قابل کاشت در مغز احتمالا تا یک سال دیگر آماده می‌شود

تاریخ : ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۵۳۰

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

به نظر می رسد رویای الون ماسک برای مرتبط کردن مغز انسان به کامپیوتر به زودی به واقعیت تبدیل می شود. الون ماسک مالک شرکت نرولینک (Neuralink) که در حوزه ساخت رابط مغز و کامپیوتر فعالیت می‌کند، از آماده شدن احتمالی رابط قابل کاشت این شرکت در مغز طی یک سال آتی خبر داد.

این شرکت که دفتر مرکزی آن در سان فرانسیسکو است، در سال 2016 راه‌اندازی شد تا محصولات در حوزه رابط مغز و کامپیوتر را تجاری‌سازی کند.

 به گفته ماسک، هدف از راه‌اندازی شرکت نرولینک، ایجاد رابطی با پهنای باند بالا است تا بتوان مغز را به هوش مصنوعی متصل نمود.

ماسک می گوید: «شما با کامپیوتر نسبت به زمانی که بدون آن باشید چقدر باهوش‌تر هستید؟ قطعا کامپیوتر به شما کمک می‌کند تا پاسخ هر سوالی را به سرعت داشته باشید. من خوشحالم که اعلام کنم، نسخه ای از این ایمپلنت مغزی  که میان مغز انسان و کامپیوتر ارتباط ایجاد می‌کند تا یک سال دیگر آماده خواهد شد.»

ماسک در ادامه توضیح داد این فرایند شامل برداشتن تکه ای از جمجمه است. در مرحله بعد ربات ها الکترودهایی که شبیه رشته هایی بسیار باریک هستند را در مغز فرد قرار می دهند. پس از این عملیات فقط جای زخم کوچکی روی سر فرد باقی می ماند.

او در این باره گفت: «ما هنوز این فناوری را روی انسان ها آزمایش نمی کنیم. اما تصور نمی کنم آزمایش آن روی انسان ها در آینده دور انجام شود.»

 

این درحالی است که ماسک در ماه فوریه در توئیتی اعلام کرد نورولینک طرح اولیه ایمپلنت را ارتقا داده است. به گفته ماسک قطر این دستگاه حدود یک اینچ و مشابه یک ساعت هوشمند است. 

 

نورولینک رشته های انعطاف پذیر کوچکی طراحی می کند که ۱۰ بار نازک تر از موی انسان هستند. هدف این فرایند درمان جراحت ها و ترومای مغزی است.

 

موسس نورولینک همچنین فاش کرد می توان تا ۲۵ سال دیگر این فناوری را به یک سیستم اتصال به کل مغز توسعه داد و به این ترتیب همزیستی میان انسان و هوش مصنوعی به وجود آورد.

منبع : https://www.businessinsider.com/elon-musk-neuralink-brain-chip-put-in-human-within-year-2020-5?international=true&r=US&IR=T

نظر شما