تولید منسوجات هوشمند با تلفیق چاپ سه بعدی و فناوری‌نانو امکان‌پذیر می‌شود

تاریخ : ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۳۲۱

1 امتیاز از 1 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

نتایج یافته‌های پژوهشگر ایرانی دانشگاه بوراس سوئد نشان می‌دهد که می‌توان در آینده نزدیک منسوجات هوشمند را با هزینه کمتر و به شکل زیست‌سازگارتری تولید کرد.

انجام فرآیندهای سخت و دشوار برای چاپ روی منسوجات به زودی به تاریخ خواهد پیوست. پژوهشی در دانشگاه بوراس سوئد انجام شده که در آن روشی جدید و کوتاه برای چاپ روی منسوجات ارائه شده است. محققان در این پروژه نشان دادند که چگونه با تلفیق فناوری‌نانو و چاپ سه بعدی می‌توان چاپ روی پارچه را انجام داد و در نهایت محصولی با کارایی بالا و هوشمند ارائه کرد.

 

راضیه هاشمی صنعتگر، محقق دوره دکتری در دانشگاه بوراس، در قالب پایان‌نامه دکتری روی این فناوری کار می‌کند. خانم هاشمی در این پروژه موفق به توسعه ماده پلیمری شده که خواص هدایتی جالب توجهی داشته و می‌توان از آن در چاپ سه بعدی استفاده کرد.

 

این پلیمر در واقع یک نانوکامپوزیت بوده که در آن نانوپرکننده‌های رسانا با پلیمر ترکیب شده است. جنس این نانوپرکننده‌ها، ترکیبی از کربن بلک و نانولوله‌های کربنی است. هاشمی در دوره دکتری خود مطالعه منظمی در مورد چگونگی اتصال نانوکامپوزیت با ترکیب شیمیایی مختلف به منسوجات انجام داده است.

 

در فرآیندهای چاپ رایج، نظیر فناوری جوهرافشان، معمولا به انرژی، مواد شیمیایی و آب زیادی نیاز است. این روش جدید مسیر تازه‌ای برای فرآیند تولید با انعطاف‌پذیری بالا باز می‌کند.

 

هاشمی می‌گوید: « هدف من از این پروژه ارائه فرآیند تولید یکپارچه و متناسب برای رسیدن به منسوجات هوشمند و کاربردی است، به طوری که انرژی، آب و مواد شیمیایی کمتری نیاز باشد و در عین حال پسماند کمتری نیز تولید شود. بنابراین اثر منفی کمتری نیز روی محیط زیست داشته باشد. از مزیت‌های دیگر این فناوری می‌توان به امکان چاپ مستقیم روی پارچه در مکان دقیق و از پیش‌تعیین شده اشاره کرد.»

 

به گفته راضیه هاشمی، در این پروژه شکاف دانشی سیستماتیکی در بخش چاپ منسوجات هوشمند پر شده است. وی از موفقیت در بهینه‌سازی خواص نانوکامپوزیت قبل و بعد از چاپ سه بعدی خبر داد که اهمیت زیادی در  کنترل محصول نهایی دارد.

 

چالش دیگری که در این پروژه رفع شد، بررسی و بهبود میزان چسبندگی نانوکامپوزیت روی منسوجات مختلف است. از این فناوری می‌توان در تولید بانداژهای هوشمند، دستکش‌های VR، پوشاک مجهز به حسگر و تجهیزات پیشرفته پزشکی و ورزشی استفاده کرد.

منبع : https://www.hb.se/en/About-UB/Current/News-archive/2019/October/Steps-in-production-of-smart-and-functional-textiles-can-be-cut/

نظر شما