استفاده از میکروسیالی در چاپ سه بعدی

تاریخ : ۰۲ تیر ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۱۱۱۵

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

برای تولید محصولی از چند نوع جوهر مختلف، محققان سامانه چاپ سه بعدی ارائه کردند که در آن از فناوری میکروسیالی استفاده شده است.

پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا راهبرد جدیدی برای چاپ سه بعدی ادوات میکروسیالی ارائه کردند. در این روش جدید از سیستم‌های میکروسیالی چند فازی مبتنی بر قطره استفاده می‌شود تا چاپ سه بعدی به صورت انعطاف پذیر انجام شود. با این فناوری کاربر قادر خواهد بود تا ترکیب شیمیایی جوهر را دستکاری کرده و ویژگی‌های جوهر را به صورت زنده تنظیم کند. بنابراین می‌توان گفت که با این فناوری امکان تولید ساختارهای کاربردی با ترکیب شیمیایی و خواص مختلف امکان‌پذیر می‌شود.

 

این گروه تحقیقاتی کاربردهای متعددی را برای این فناوری متصور هستند به طوری که به گفته این گروه می‌توان از این فناوری در رباتیک نرم، مهندسی بافت و فناوری‌های پوشیدنی استفاده کرد.

 

این گروه تحقیقاتی می‌گویند که در حال حاضر برای چاپ مبتنی بر اکستروژن از جوهرهایی استفاده می‌شود که کاملا ایستا بوده و رویکردهای دینامیک در بهره‌برداری از جوهر بسیار کم هستند.

 

با استفاده از فناوری چاپ سه بعدی مبتنی بر اکستروژن رایج، مواد از طریق نازک پخش شده و به صورت لایه به لایه به ساختار مورد نظر اضافه می‌شوند تا محصول نهایی کامل شود. با این روش به سختی می‌توان یک محصول از چند ماده مختلف تولید کرد.

 

برای حل این مشکل محققان با استفاده از قطره، تلفیق جوهر را در حین چاپ انجام دادند. این گروه متوجه شدند که نازل مورد استفاده در چاپگرهای سه بعدی مبتنی بر اکستروژن شبیه دستگاه‌های میکروسیالی ستونی هستند. این دستگاه‌ها از چندین نازل درون هم استفاده می‌کنند بنابراین آنها به این نتیجه رسیدند که می‌توان از همین روش در چاپ سه بعدی نیز استفاده کرد.

 

آنها دستگاهی ساختند که دارای سیستم قطره‌ای چند فازی بوده که می‌توانست چندین قطره از محلول دی‌اکریلات گلیکول پلی‌اتیلن آبی را کپسوله کند. این محلول درون یک پلیمر PDMS قرار می‌گیرد. این پلیمر تشکیل قطره‌های کوچکی را داده  که در ساختار چاپ سه بعدی استفاده می‌شود.

 

این گروه نشان دادند که از روش چاپ سه بعدی مبتنی بر قطره‌ می‌توان برای تولید ساختارهای متخلخل استفاده کرد.

 

منبع : https://3dprintingindustry.com/news/researchers-develop-droplet-based-3d-printing-technique-using-microfluidics-172672/

نظر شما