توسعه فناوری «غشاء روی تراشه» برای مقابله با کرونا

تاریخ : ۱۷ تیر ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۶۲۱

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

سه گروه تحقیقاتی با همکاری یکدیگر در حال توسعه فناوری غشاء روی تراشه هستند تا ابزاری به منظور مطالعه گزینه‌های دارویی مناسب برای مقابله با کرونا بسازند.

پژوهشگران موفق به توسعه غشاء سلول انسان روی تراشه شدند که به انها اجازه می‌دهد تا چگونگی برهمکنش میان عوامل عفونت‌زا و دارو با سلول‌ها را مشخص کند. این فناوری پتانسیل بالایی برای سنجش و ارزیابی داروهای ضدکرونا دارد.

 

محققان دانشگاه کمبریج با همکاری پژوهشگرانی از دانشگاه کورنل و استنفورد معتقداند که این دستگاه می‌تواند میزبان انواع سلول‌های انسانی یا باکتریایی باشد و حتی دیواره سلول‌های گیاهی را نیز می‌توان روی این تراشه قرار داد. این ابزار به گونه‌ای ساخته شده است که هم عملکرد غشاء سلولی را تقلید کند و هم قادر به رصد فعالیت‌ کانال‌های یونی باشد، دسته‌ای از پروتئین‌های سلول‌های انسانی که بیش از 60 درصد از داروها آنها را هدف قرار می‌دهند.

 

نتایج این پروژه در نشریه Langmuir  و ACS Nano به چاپ رسیده است.

 

در این ابزار از یک تراشه الکترونیکی استفاده شده که می‌تواند تغییرات غشاء سلولی استخراج شده از سلول را رصد کند و با این کار امکان مطالعه برهمکنش سلول با دنیای بیرون فراهم می‌شود.

 

این تراشه مجهز به ترانزیستورها و الکترودهای پلیمری بوده  که هدایت الکتریکی دارند. برای تولید این تراشه، پژوهشگران دانشگاه کورنل ابتدا فرآیند تولید غشاء از سلول‌های زنده را به دست آوردند. سپس با همکاری محققانی از دانشگاه کمبریج اقدام به ترکیب این غشاءها با الکترودهای پلیمری کردند به طوری که عملکرد غشاء دستخوش تغییر نشود.

 

این پلیمرها که امکان عبور آب را دارند، یک محیط طبیعی ایجاد می‌کنند که به محققان اجازه مطالعه روی عملکرد غشاءها را می‌دهد.

 

این ابزار در حد سلول‌های انسانی کوچک است و می‌توان به سادگی آن را به صورت آرایه‌هایی تولید کرد و در نتیجه انواع مختلف آزمایش‌ها و اندازه‌گیری‌ها را انجام داد.

 

در حال حاضر دارپا سرمایه‌گذاری مضاعفی روی این پروژه انجام داده است تا اثربخش این فناوری در مطالعات یافتن گزینه‌های دارویی مناسب برای درمان کووید-19 بررسی شود.

 

آنها قصد دارند تا ترکیباتی که قادراند به غشاء سلولی ویروس کووید -19 اثر کنند را با این فناوری مورد آزمایش قرار دهند.

منبع : https://phys.org/news/2020-07-cell-membrane-chip-screening-drug.html

نظر شما