رابط مغز و کامپیوتری که به یک معلول اجازه کار با موس را می‌دهد

تاریخ : ۲۵ شهریور ۱۳۹۹

تعداد بازدید : ۱۱۰۴

0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی
موضوعات :

فرد معلولی که دچار مشکل حرکتی بود، با استفاده از رابط مغز و کامپیوتر (BCI) موفق به حرکت نشانگر موس روی صفحه کامپیوتر شد.

برای فردی که دچار معلولیت شده، می‌توان این گونه تصور کرد که فرد درون بدن خود به دام افتاده است. در حالی که دانشمندان در حال ساخت اندام‌های مصنوعی تحت کنترل مغز هستند، یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که کار کنترل این ماشین‌ها بسیار آسان‌تر از چیزی است که پیش از این تصور می‌شد.

 

پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا نشان دادند که یک بیمار معمول می‌تواند با استفاده از رابط مغز و کامپیوتر، نشانگر کامپیوتر را تحت کنترل داشته باشد که این کار با گذشت زمان با مهارت بهتری انجام می‌شود چرا که مغز کاربر چگونگی کار با این فناوری را یاد می‌گیرد.

 

رابط‌های مغز و کامپیوتر اختراع جدیدی نیستند، اما دانشمندان می‌گویند که این مدل جدید به بیمار اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به آموزش قبلی و کسب مهارت، تنها با به کارگیری این فناوری از آن بهره‌مند شود.

 

حوزه رابط‌های مغز و کامپیور در سال‌های اخیر پیشرفت‌های زیادی داشته است، اما از آنجا که سیستم‌های موجود هر روز باید بازنشانی شده و کالیبره شوند، نتوانسته‌اند از فرآیند یادگیری طبیعی مغز استفاده کنند.

 

تطبیق یک سیستم یادگیری مصنوعی برای کار روان با چنین ابزار پیچیده مبتنی بر مغز چیزی است که قبلا هرگز در افراد معلول دیده نشده بود.

 

این رابط مغز و کامپیوتر از یک پد آرایه‌ای از الکترودها تشکیل شده است که برای ثبت فعالیت‌های عصبی، از طریق جراحی در سطح مغز بیمار کاشته می‌شود. این ابزار متفاوت از دستگاه‌های قبلی رابط مغز و کامپیوتر است که  در آنها از آرایه‌هایی شبیه به بالشتک تشکیل می‌شد که درون بافت مغز کاربر نفوذ می‌کند. محققان می‌گویند که مشکل این سیستم قدیمی آن است که سیگنال با گذشت زمان از دست می رود.

 

در اوایل سال جاری یک بیمار در اوهایو که دچار آسیب شدید نخاعی شده بود، از رابط مغز و کامپیوتر استفاده کرد تا با موفقیت سیگنال‌های عصبی را بین مغز و بازوی مصنوعی خود جا به جا کند.

 

منبع : https://www.studyfinds.org/paralyzed-person-controls-computer-with-brain-bci-system/

نظر شما